O Víně

08.03.2011 Moll Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 08.03.2011 07:27

Chenin blanc 2008 zemské - Glosová Helena, Moravská Nová Ves

O vánočních svátcích děláme různé věci a jedna z těch, kterou dělám i já, je otvírání lahví vína, na které jsem se už delší dobu těšil. A protože v té době je okolo mne přemíra věcí, které nejenom vypadají, že jsou z cukru, na slavnostní stůl patří vína s vyšším zbytkovým cukrem, aby tak nějak zapadla. V kraji, kde žiji, pevně věříme, že je to nejvyšší stupeň na žebříčku kvality, hodí se pro slavnostní příležitosti a vůbec, že právě tak má chutnat víno.

Když jsem si na Otevřených sklepech v Moravské Nové Vsi nechal nalít do sklenky Chenin blanc, měl jsem už ochutnanou pěknou řádku vín. Ale tento vzorek mne tak zaujal, že jsem si ho ten den jako jediný nechal nalít ještě jednou a jen jednu láhev si i odvezl. Cestu domů mám dlouhou, a proč by na ní se mnou mělo trpět i takovéto víno? A navíc, když nenarazím na nějaké dobré lidičky, v závěru se projdu i víc než 10 km a jistě uznáte, že to nepřidá ani vínu, ani tomu kdo je nese. V tomhle případě se dobří lidé opět našli, takže toto vínko si se mou půl dne zacestovalo v dobré pohodě a pak skoro tři čtvrtě roku poleželo ve sklepě, což je poměrně přijatelná příprava před vypitím.

Ale vraťme se ještě k původu vína. Chenin blanc je velmi stará odrůda známá z Francie, ze skupiny odrůd západních Proles occidentalis. Genetické testy ukázaly, že je nejspíše potomkem Tramínu, blízce příbuzný je i se Sauvignonem. Nejspíše se k nám dostala už dříve, pravděpodobně do sbírek odrůd některých sběratelů či ústavů, nikdy se však výrazněji nerozšířila. Proto tuto odrůdu známe spíše z dovozu, obvykle z Nového světa. Chorobám Chenin blanc není odolný a na plíseň šedou je vysloveně citlivější. Vinohrady u Moravské Nové Vsi jsou díky blízkosti řeky více ohroženy, ale ty Glosovy poznáte nejen podle červených růží, ale i podle skvělého zdravotního stavu, takže pěstovat Chenin, který vyniká úrodností a kvalitou vína, si jistě může dovolit. Pan Glos s ním má asi nějaké plány, ale množství, které má, mu zřejmě postačuje - když obnovoval přestárlý vinohrad, sázel Rulandské šedé. První víno z odrůdy Chenin blanc vyrobil roku 2006 (sklizeň 1.11.). Kromě roku 2009 z něj vždy vyrobil víno s alkoholem nižším než 10 % a obsahem cukru větším než 100 g/l. V roce 2009 měl Chenin při sklizni 14.10. cukernatost 27 °NM (nejvyšší toho roku) a vyrobil z něj víno s parametry 10,63 % alkoholu, cukru 87,51 g/l a kyselin 5,77 g/l.

Víno z této odrůdy vyrábí záměrně sladké, s menším množstvím alkoholu, i když ošetřování takového vína je jistě náročnější a i potom je měně stabilní a vyžaduje více péče při lahvování i po něm. Před lahvováním leží více než rok v sudu. Vzhledem k množství vzorků ochutnaných na místě a taky proto, že ta slova nebyla určena mě, jen náhodou odposlechnuta, si nejsem zcela jistý, zda se mluvilo právě o Cheninu, ale pan Glos zdůrazňoval: "To není víno, to je lék!"

Jde o neprodejný vzorek a tak etiketa jen zdánlivě odpovídá vinařskému zákonu. Ve skutečnosti není a zatím ani nemůže být zatříděné jako jakostní, natož s přívlastkem a proto nápis "víno s přívlastkem VÝBĚR Z BOBULÍ - sladké", chápejte jako "mohlo by". Cukernatost při sklizni byla odpovídající.

Na zadní etiketě nám pan Glos nechal malou nápovědu, že Chenin blanc:

„...je stará francouzská odrůda, která se pěstuje u řeky Loiry, nově se rozšiřuje především v Jižní Africe a Austrálii. Vůně připomíná kompot z rynglí, v chuti je plné, extraktivní s přírodním zbytkem cukru, který je vyvážený příjemnou kyselinou. Víno je komplexní, velmi příjemné a při pití zanechává velmi dobrý dojem."

Za Adjustáž jsem přidal bodík, protože je nejen praktická, obsažná a vkusná, ale také společná pro všechny vinaře sdružené v Collegium Vinitorum®. Udržet se v takovém sdružení a vůbec udržet je pohromadě je práce, za kterou si bodík navíc pan Glos zaslouží.

Vzhled je bezchybný, jiskrný, přesně jak byste od takového vína očekávali.

Barva je světle žlutá se zlatým odstínem, víno díky vysokému obsahu cukru pomalu stéká po stěně sklenky a tvoří ostré a husté mosty.

Vůně podchlazeného vína je čistá, jemná, bez výraznějšího odrůdového zařazení, nebo připomínky nějakého aromatu. Přesto je poměrně výrazná a příjemná, nebojím se říci vinná (Je to zvláštní, ale jen málokterá odrůda révy chutná po víně.). Jasně rozeznávám dvě složky a to ušlechtilé kvasinky a síru. Moje sestra ihned prohlásila "vinný sklep", a mě nejvíce připomíná vůni vnitřku dobře zavíněného, čistého sudu. Přesto je v ní i složka další, jemná a ovocná, lehce nakyslá, možná opravdu rynglový kompot, ale já se dobrovolně přiznám, každý kompot z rynglí, ke kterému jsem se ve školní jídelně dostal, jsem ihned snědl a zapomněl ho očichat! Na závěr si pokusím prorokovat, že někteří lidé, s méně cvičeným nosem, po přičichnutí k tomuto vínu prohlásí "já nic necítím". Ale je to jak s tichem. Absolutní ticho, při kterém slyšíte i tlukot svého srdce, doslova trhá uši a je velmi nepříjemné. Ale ticho v klidném lese, kde se pořád slyšíte nějaký ten hmyz a ptactvo, to bychom chtěli poslouchat pořád...

Chuť od prvního okamžiku uchvátí svou přímočarou sladkostí, která vás nutí držet víno na špičce jazyka, přičemž kyselinka vesele lechtá na jazyku a nedovolí vínku zevšednět. Ovocnost tohoto vínka je vysoká a až etiketa mi napoví o jaké ovoce jde - velká šťavnatá žlutozelená ryngle, já nacházím i pěknou kapku citrónové šťávy. Samozřejmě podkladem chuti je slaďoučký sirup, který doslova sametově hladí na jazyku a přitom dává prostor opravdu svěží kyselince a jemné kořenitosti, která v závěru převezme vedení a podmaní si vaše ústa, takže si je s chutí převalujete a než polknete, uběhnou dvě i tři minuty. Projevem mi trochu připomnělo více kořenitý Ryzlink vlašský. První den mi botrytická složka chuti připomněla prach z cest v parném létě okolo Moravské Nové Vsi, druhý den se víno více přiblížilo klasice. Mě osobně hned napoprvé oslovil výraz tohoto vína, pro který nemám slov, ale zaujal mne a jistě mne přinutí chenin znovu vyhledat a ochutnat.

Archívní potenciál je u takovéhoto vína jistě velmi vysoký, ale hlavním cílem tohoto vína bylo podat nám informaci o této odrůdě v našich podmínkách. Proto se obávám, že do archívů se ho moc nedostane a kolik let vydrží ani nevyzkoušíme.

P. S. Pokud by někoho mátlo, že na láhvi je uvedena Helena Glosová a já stále mluvím o panu Glosovi, vězte, že to je jen moje chyba, oba mají na víně tolik zásluh, že se to nedá oddělit. Už jen na těch 800 hodinách práce na hektar vinohradu za rok bude mít paní Glosová větší díl, i při prodeji se s ní asi potkáte častěji. A to musím zmínit i děti a příbuzné, kteří také přiloží ruku k dílu. Ale tak už to bývá, sláva se na nás snáší shora, proto jí nejvíc uvízne na hlavě rodiny. Přesto, a právě proto, na ni nemůžeme zapomenout a posílám jí velký dík! Vinařství Glosovi má webové stránky http://www.vinarstvi-glosovi.cz.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Chenin blanc
Ročník: 2008
Jakost: zemské
Zatřídění podle zbytkového cukru: sladké
Vinařská oblast: Morava
Vinařská oblast: Slovácká
Vinařská obec: Moravská Nová ves
Viniční trať: neuvedeno
Výrobce: Glosová Helena, Moravská Nová Ves 841 CZ 691 55
Číslo šarže: neuvedena (zřejmě jediná v odrůdě)
Obsah zbytkového cukru: 118,4 g/l
Obsah kyselin: 9,1 g/l
Alkohol: 9,5 % obj.
Způsob odlepení etikety: nezkoušeno
Cena: neprodejný vzorek

Spotřebitelská známka: 9.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 9 9 9 9

Počet příspěvků v diskuzi: 2  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3612x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 09.03.2011 11:18:06