O Víně

06.01.2011 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 06.01.2011 07:00

Agni 2004 zemské - Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice

Agni je modrá odrůda, která byla na Moravě nedávno vyšlechtěna. Jak hodnotím zemské Agni ročníku 2004 se dozvíte v následující recenzi. V článku se také zmíním o nealkoholickém hroznovém moštu z odrůdy Agni ročníku 2009 stejného výrobce a pokusím se o srovnání senzorických vlastností.

Poprvé jste se na našem portále mohli setkat s odrůdou Agni prostřednictvím recenze od Lecha. Jednalo se o pozdní sběr z vinařství Petra Bízy v Čejkovicích a víno bylo hodnoceno velmi dobře (9-8-8). Dnes se dostávám k Agni 2004 zemskému vínu, které patří do Privátního archivu Miloše Michlovského a který skrývá zajímavé lahve pro milovníky novošlechtění. Vedle odrůdy Ariana, o které jsem psal recenzi přesně před rokem (hodnocení 8-8-8), patří do této kategorie také Agni. Obě jsou to modré odrůdy. Agni vznikla spoluprací šlechtitelů ze šlechtitelských stanic ve Velkých Pavlovicích a v Perné (Jan Havlík, ing. František Zatloukal a ing. Ludvík Michlovský) křížením modré odrůdy André x Irsai Oliver. Poprvé jsem pil Agni ročníku 2007 od Rostislava Gašpera z Pohořílek (cukernatost hroznů 22,0 °NM, 60 bodů) na Výstavě vín v Ratíškovicích 24.4.2010 a příliš mne víno nepřesvědčilo.

Agni je raná modrá moštová odrůda, která je v České republice zastupována firmou Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice a je právně chráněna. V praxi se dosud pěstování odrůdy Agni ve větším rozsahu nerozšířilo, na veškeré ploše vinohradů ČR se podílí pouhým 0,01 % a průměrné stáří těchto vinic je 1 rok (stav z roku 2004). Do Státní odrůdové knihy byla odrůda zapsána v roce 2001 a jejím udržovatelem je Ing. Miloš Michlovský, CSc. Odrůdu je možno pěstovat na většině vedení bez nároků na specifický řez, nemá ani zvláštní požadavky na stanoviště, ani na typy půd. Odrůda je vitální, vhodná pro běžné způsoby vedení. Je málo vhodná do výsušných písčitých půd a do poloh s častým výskytem jarních mrazíků. Pro svoji ranost je vhodná k pěstování v okrajových vinařských oblastech. Výnos hroznů je střední až vysoký, keře mají vysokou násadu hroznů (cca 3,68 kg/keř). V tříletém průměru ve zkouškách pro registraci bylo dosaženo výnosu 10 t/ha o průměrné cukernatosti 22 °NM.

Hrozny dnešního zemského vína mají původ v Mikulovské vinařské podoblasti, ve vinařské obci Perná, viniční trať Purmice. Detailní informace o vinařské obci a trati najdete pod uvedenými odkazy.

Lahev typu Top Bordo má objem 0,75 L (khaki sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm. Adjustáž jsem hodnotil u recenze Ariana 2004 zemské, přistoupím proto přímo k senzorickým vlastnostem.

Barva je rubínově červená, má fialové odlesky a slabší intenzitu. Vůně je od prvního okamžiku výrazná a naprosto netypická pro červené víno. Je tu zvláštní ovocitá směs, která mi ale dělá potíže přesně ji popsat. Poznat lze jen tóny připomínající nazrálou odrůdu Irsai Oliver. Očekávané muškátové aroma je ale hodně potlačené, což může být známka nazrálosti a vývoje na lahvi. Jinak jsem byl do poloviny lahve z vůně poněkud zmatený, ale později jsem ji podlehl.

Také chuť je zvláštní, osobitá a má co nabídnout. Ve středně dlouhém dozvuku jsou kořenito-bylinné odstíny se zvláštním projevem tříslovin, což mne překvapuje vzhledem k tomu, že André jako jeden z rodičů je bohaté na třísla, se zde příliš neprojevilo. Ale mohlo tomu tak být první roky po nalahvování, dnes po šestiletém zrání má zcela jistě dospělejší podobu. Archivační potenciál vidím maximálně jeden rok. Je to hodně zajímavá lahev a především odrůda, která svou ovocitostí a hravostí své příznivce najde. A ještě jeden poznatek, při slepé degustaci, kdybyste neviděli barvu vína, s velkou pravděpodobností budete tipovat na bílou aromatickou odrůdu.

Zkoušel jsem různou teplotu podávání a pokaždé zde bylo něco, co mne překvapilo. Při nižší teplotě se jevilo Agni jako aromatická bílá odrůda, zatímco při teplotě od 14 °C jako červené víno s minimem tříslovin a se zvláštní kořenitosti. Agni se dnes představilo jako netradiční a osobité víno. Při popíjení jsem nabyl dojmu, že je zde všechno co neočekáváte od červeného vína, ale není to rozhodně na škodu. Na webových stránkách vinařství je stále toto Agni i Ariana v prodeji za 130,- Kč, takže pokud chcete ochutnat netradiční odrůdy z novošlechtění, máte ideální příležitost.

V poslední době se stále častěji mluví, píše a kupuje cider a podobné přírodní produkty. Koncem roku jsem v Globusu zahlédl dvě litrové lahve hroznového moštu Miloše Michlovského, který je nefiltrován a nesířen. V prodeji je Agni a Lena ročníku 2009 za 99,90 Kč. V minulosti jsem vyzkoušel pouze hroznový mošt z Brazílie Casa de Bento - Suco de uva tinto natural, který jsem kupoval ve vinotéce Michala Plešingra. Moc mi chutnal a pokaždé když jsem poté u Plešingrů byl, tak na něho vzpomínám.

Nealkoholický hroznový mošt Agni ročníku 2009 je ovocná šťáva bez přídavku konzervantů, která byla pasterována. Průměrné výživové hodnoty ve 100 ml: energetická hodnota 387 kj / 92 kcal, bílkoviny 0,26 g, Sacharidy 21,9 g, z toho cukry 17,68 g, tuky <0,1 g, z toho nasycené mastné kyseliny <0,005 %, vláknina <0,01 %, sodík 3,48 g. Datum výroby: 8.9.2009. Minimální trvanlivost do 8.9.2012. Pochvalu musím ještě vyslovit za vkusnou etiketu, na které vedle spousty informací zaujme také text: Přírodě přátelský produkt z integrované produkce.

Barva je velmi intenzivní, inkoustově červená a skoro neprůhledná. Vůně nabízí směs vyzrálých hroznů, cukru a medu. V chuti je vysoký obsah přírodního cukru, který naprosto přebíjí hroznový mošt. Musíte se hodně snažit a mít dobrou představivost, abyste v moštu našli výše zmínění muškátové aroma. Pro někoho bude možná chuť s tak vysokým obsahem cukru příliš, ale můžete to napravit sředěním s vodou. Při podávání doporučuji teplotu kolem 12 °C.

Na webových stránkách se dále dozvíte, že vedle Agni a Leny je v prodeji hroznový mošt z Malveriny 2008 a 2009, Laurotu 2008 a 2009 (obě odrůdy jako BIO) a Ariany 2009.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Privátní archiv
Odrůda: Agni
Ročník: 2004
Jakost: zemské
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Perná
Viniční trať: Purmice
Výrobce: Vinselekt Michlovský a.s. Rakvice
Číslo šarže: 849-2004/A
Alkohol: 12,0 % obj.
Teplota podávání: 14 - 16 °C
Teplota skladování: 10 - 12 ºC
Doporučená archivace: 2011
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 130,- Kč (přímo ve vinařství v říjnu 2009)

Spotřebitelská známka: 7.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 7 7 7 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5109x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
issa 06.01.2011 10:14:29