O Víně

11.11.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 11.11.2010 07:00

Maidenburg (Riesling) 2006 pozdní sběr - Vinařství Reisten s.r.o. Valtice

Valtické vinařství Reisten nemusím na našem portále dlouze představovat a tak dnešní recenzi uvedu otázkou: Co se skrývá za tajemně znějícím názvem Maidenburg?

Už je to více jak šest let, co jsem zde referoval o Ryzlinku vlašském 2001 odrůdové jakostní (sur lie). K mé radosti se v nabídce 1. olomoucké vinotéky objevilo nově právě Vinařství Reisten a byla by velká chyba nevyzkoušet mladší ročníky. Vedle aktuálně prodávaných ročníku se dala v květnu 2010 koupit lahev s obchodním názvem Maidenburg za 100,- Kč. Pod tímto názvem se skrývá Riesling 2006 Late harvest, což je pozdní sběr Ryzlinku rýnského. Díky ochotě pana Nepraše poskytnout detailní informace a našlapanému webu mohu napsat více o původu hroznů a terroir.

Vlastní hrozny (klon 50F, 239 Gm) byly sklizeny 4. listopadu 2006 při cukernatosti 22,4 °NM na viniční trati Valtická v Mikulově. Réva zde byla vysázena v roce 2001 a pěstuje se na rýnsko-hesenském vedení na žluté spraši s obsahem vápna cca 10 %. Technologie výroby: macerace cca 8 hod., odzrněné, nepomleté bobule, fyz. odkalení, fermentace při 17 až 18 °C.

Webové stránky dále k této trati uvádějí: Vinice v trati Valtická leží na mírné jižní stráni pod Svatým kopečkem v Mikulově. V půdním složení je opět vyšší obsah vápna, obsažený v žlutých spraších a na několika místech leží volné kameny. Poloha je záhřevná a chráněná proti severním větrům. Hlavními odrůdou zde jsou Ryzlink rýnský a Pinot Blanc, dále Pinot Gris, Chardonnay, Gewürztraminer, Pinot Noir, Merlot a Svatovavřinecké. Již panenská úroda dokládá, že volby podnože SO4 a pečlivý výběr klonů byl správný. Většina sazenic pochází z Francie a Německa. Všechny vinice jsou vysázeny na šířku meziřadí 240 cm a vzdálenost keřů je 90 cm, což je v přepočtu 4.630 keřů na ha. Celková čistá výměra našich vinic je 27,3 ha, to je 126.400 keřů. Vedení je rýnsko-hessenské s výškou kmínku 80 cm. Základní řez provádíme na jeden polotažeň a dvouoký čípek s maximální regulovanou úrodou 1,2 kg na keř, to je v ideálním případě výnos 55 q na hektar, to je přibližně 3.600 litrů vína. Velkou péči věnujeme zelené práci a aplikujeme „zelenou sklizeň" k redukci úrody. Jsme řádnými členy Svazu integrované produkce hroznů a vína.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 l (khaki sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž je podle mého názoru vkusná a srozumitelná zároveň. Na naše poměry se nezvykle drží anglických názvů. Dominantní je název Maidenburg, což je název pro Dívčí hrady. Dále pak zaujme grafické spodobnění kolonády Raistna, která je také na černé záklopce. Zadní etiketa poskytuje spoustu informací včetně datumu sklizně a analytických hodnot. Chybí jen doporučená doba archivace, i když je zde věta: Víno má výjimečný potenciál k pozitivnímu vývoji v lahvi. Nelze hodnotit jinak než vysokou známkou.

Ještě než přistoupím k hodnocení, uvedu několik základních informací ke kolonádě Rajstna, kde jsem byl letos poprvé v květnu (viz fotografie níže). Byl jsem ohromen velikostí tohoto nádherného objektu a také místem, kde stojí. Následující odstavec jsem vytvořil z informací na webových stránkách valtického zámku.

Architektem kolonády na vrchu Homoli zvané Reisten či Rajstna byl patrně ještě Josef Hardmuth, vedením stavby byl pověřen již jeho nástupce J. Kornhäusel. S projektovou dokumentací bylo započato v roce 1817. Stavba včetně sochařské výzdoby byla ukončena v roce 1823. Basreliéfy alegorických výjevů jsou od Josefa Kliebera. Kolonáda na Rajstně neplní jen funkci vyhlídky, ale také památníku zemřelým členům rodiny, na které upomínají sochy v nikách. Nechal ji postavil kníže Jan I. z Liechtensteina k památce zesnulých bratří Filipu a Aloisovi I. a zesnulému otci Františku Josefu I. To potvrzují i nápisy ve vrchní části stavby: "Syn otci, bratr bratrům, nezapomenutelným mužům jediný přeživší syn" a její sochařská výzdoba. Na půdorysu obdélníku byla vybudovaná kolonáda s korintskými sloupy, střední část tvoří převýšené atice útvar triumfálního oblouku, obklopeného dvanácti sloupy ve dvou paralelních řadách. Tento triumfální oblouk byl ukončen kubusovou hmotou nárožních pavilonů. Nad celým objektem obíhá ve vyšším patře atika a na rovné střeše se nachází vyhlídková plošina, ze které je nádherný výhled do okolí až na Pálavské vrchy. Jelikož se kolonáda nachází v hraničním pásmu, které bylo do roku 1989 střeženo vojenským prostorem, do něhož nebylo možno návštěvníkům Valtic vstoupit, nebyla jejímu stavebnímu stavu věnována náležitá péče. Absencí pravidelné údržby a nevhodným využitím tohoto architektonicky hodnotného díla docházelo k celkové degradaci objektu. Po roce 1989 je objekt ve správě Státního památkového ústavu v Brně a v roce 1997 byla započata celková obnova objektu.

Barva je zlato-žlutá, má krásnou jiskru a dobrou intenzitu. Viskozita je velmi dobrá, víno zanechává po zakroužení krásné mosty. V nástupu vůně jsou jemné květinovo-medové odstíny. Zmíněnou sušenou meruňku na zadní etiketě poznávám až po hodině, kdy se víno pořádně otevřelo. Naopak vůni hlohu a medu je okamžitě poznat. Také pozoruji velmi slabé tóny nazrálosti a odér Barvy&laky, který není naštěstí nepříjemný.

Chuť je příjemně suchá a šťavnatá zároveň. Pikantní kyselinka je hnacím motorem, není svíravá a popožene vás k dalšímu doušku. V dozvuku vystoupí jemná kořenitost a mineralita. Vinařství uvádí doporučenou archivaci do roku 2012 a dnes se mi zdá, že odpovídá. Podle mne rýňák dozraje do zajímavých tónů a s jeho otevřením počkejte minimálně do roku 2011, kdy se kyselinka ještě více zakulatí a pohladí na duši. Vinařství víno doporučujeme k bílému drůbežímu masu, sladkovodním rybám, salátům a smetanovým omáčkám.

Musím zmínit velmi dobré webové stránky, které jsou z pohledu grafiky, aplikace a informací (analytické údaje, velikost partie, datum sklizně, cukernatost hroznů atd.) na hodně vysoké úrovni. Není problém si vyhledat detailní informace o již vyprodaných vínech starších ročníků. Je zde například kompletní přehled vín zpětně, až do ročníku 2003! Taktéž vysoce oceňuji ochotu pana architekta Nepraše poskytnout detailní informace.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Maidenburg
Odrůda: Riesling (Ryzlink rýnský)
Ročník: 2006
Jakost: Late harvest (pozdní sběr)
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Vinařská obec: Mikulov
Viniční trať: Valtická
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Výrobce: Vinařství Reisten s.r.o. Valtice
Alkohol: 13,0 % obj.
Číslo šarže: 0606
Evidenční číslo jakosti: 309-07/16
Obsah zbytkového cukru: 1,7 g/l
Obsah kyselin: 7,3 g/l
Bezcukerný extrakt: 23,0 g/l
Datum sklizně: 4. listopadu 2006
Cukernatost hroznů: 22,4 °NM
Výsadba révy vinné proběhla v roce: 2001
Způsob vedení révy: rýnsko-hesenské, šířka meziřadí 240 cm a vzdálenost keřů 90 cm
Typ půdy: žlutá spraš s obsahem vápna cca 10 %
Technologie výroby: macerace cca 8 hod, odzrněné, nepomleté bobule, fyz. odkalení, fermentace při 17 až 18 °C
Rok lahvování: srpen 2007
Teplota skladování: 10 - 15 °C
Teplota podávání: 10 - 12 °C
Velikost šarže: 10.400 lahví (0,75 L)
Doporučená archivace: 2012
Získaná ocenění: Diplom AWC Vienna
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 100,- Kč (1. olomoucká vinotéka v květnu 2010)

Spotřebitelská známka: 8.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 8 8 10

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4597x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 11.11.2010 07:46:07