O Víně

24.05.2010 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 24.05.2010 07:00

Gryllus 2002 známkové jakostní - Vinařství rodiny Špalkovy, Nový Šaldorf

Dnešní lahev, ktará má zajímavý název Gryllus a taktéž design jsem si v archivu hýčkal již několik let. Že jde o dobře sestavenou kupáž tří bílých odrůd, u které se archivace náramně povedla, se dozvíte v dnešní recenzi.

Pozorný čtenář si možná vzpomene na první recenzi červeného vína Gryllus 2002 známkové jakostní (barrique) z vinařství rodiny Špalkovy zveřejněnou v roce 2006. Mé hodnocení bylo velmi vysoké (9-9-10). Jednalo se o kupáž odrůdy Zweigeltrebe (45 %) x Svatovavřinecké (45 %) x Cabernet Sauvignon (10 %). Jak jsem předeslal v dnešní aktualitě, bílá varianta Gryllus 2002 známkové jakostní byla vyrobena z odrůdy: Ryzlink rýnský (70 %) x Chardonnay (15 %) x Sauvignon (15 %). Jméno je podle cvrčka Gryllus Gryllus (viz fotografie níže), který se hojně vyskytuje na Kraví hoře, odkud pochází hrozny.

Díky webovým stránkám vinařství, které jsou doslova nabité informacemi jsem se dozvěděl, že vlastní hrozny byly sklizeny 31. října 2002 na viniční trati Kraví hora ve vinařské obci Nový Šaldorf - Sedlešovice při cukernatosti 21,5 až 23,0 °NM. Réva byla vysázena v roce 1999 a pěstuje se zde na hnědozemi, místy spraši s nedostatkem vápna. Půda je kyselá s minerálním podložím (granitoidy, jíly), místy je písečné podloží, záhřevná, vododržná. Spon vinice: 2 x 0,9 m = 5100 keřů/ha. Způsob obdělání půdy: v řádcích úhor, v meziřadí stálé zatravnění. Výška kmínků: 0,8 m. Výška drátěnky: 2 m. Řez a vedení: jeden kmínek, jeden tažeň, jeden záložní čípek. Zelené práce: čištění kmínků, vylamování jalových letorostů a zálistků v zóně hroznů, zastrkování letorostů pomocí pohyblivé drátěnky, při zaměkání redukce hroznů u přetížených keřů. Orientace vinohradu: jihovýchodní, mírně svažitá. Hektarový výnos: 7500 kg hroznů. Sklizeň: ruční. Transport hroznů do sklepa: v bedýnkách a malých kádích. Zpracování hroznů: odzrnění, transport rmutu do pneumatického lisu šetrným čerpadlem, okamžité lisování. Žádné zpracování moštu: dvanáctihodinová přirozená sedimentace kalů, následné odkalení. Ošetření moštu: síra pod lis, bentonit při odkalení. Alkoholové kvašení: přídavek neutrální, čisté kultury kvasinek a čistých živin, kvašení v nerezové nádobě, teplota kvašení 18 - 20 °C (chlazení tekoucí vodou), délka kvašení 3 týdny. Jablečno-mléčné kvašení nebylo provedeno. Ošetření vína: síra (antioxidant), bentonit (odstranění bílkovin), několik filtrací deskovým filtrem do naprosté čistoty. Zrání vína: 8 měsíců v nerezových, skleněných a laminátových nádobách (jeden měsíc na kvasnicích), poté nalahvováno.

Lahev rýnského typu má objem 0,75 l (hnědé sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 45 mm s firemním potiskem. Adjustáž jsem hodnotil u výše zmíněné recenze. Etiketu navrhla firma Hlawa design, produkce je od italské firmy Centrostampa.

Barva je zlato-žlutá, velmi intenzivní, čistá a má krásnou jiskru. Odpovídá ročníku i přívlastku. Vůně má v nástupu nazrálé medové tóny, které doprovází sušené meruňky a citrusové plody. Na pozadí objevíte také jemnou mineralitu. Víno působí olejovitým dojmem. Vůně má velmi zajímavou strukturu a i po osmi letech má co nabídnout. Je vidět, že bylo připraveno na dlouhou trať.

V chuti jsou nádherné kořenité a ovocité tóny. V dozvuku se rozprostře znovu mineralita, která nabídne hodně zajímavý závěr. Po dopití zůstala na dně hromádka vinného kamene. Opět musím sklonit velkou poklonu, je to náramná bílá kupáž, která má své kouzlo a velmi dobře charakterizuje místní terroir. Dokonce má stále archivační potenciál, podle mne další dva roky vydrží, pokud Gryllus vlastníte, máte se na co těšit!

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Gryllus
Odrůda: Ryzlink rýnský (70 %) x Chardonnay (15 %) x Sauvignon (15 %)
Ročník: 2002
Jakost: známkové jakostní
Obsah zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Znojemská
Vinařská obec: Nový Šaldorf-Sedlešovice
Viniční trať: Kraví hora
Výrobce: Vinařství rodiny Špalkovy, Nový Šaldorf
Číslo šarže: 19
Datum sklizně: 31. října 2002
Cukernatost hroznů: 21,5 až 23,0 °NM
Obsah zbytkového cukru: 2,9 g/l
Obsah kyselin: 5,5 g/l
Bezcukerný extrakt: 21,0 g/l
Rok lahvování: 2003
Velikost šarže: 3000 lahví
Alkohol: 13,0 % obj.
Spon vinice: 2 x 0,9 m = 5100 keřů / ha
Způsob obdělání půdy: v řádcích úhor, v meziřadí stálé zatravnění
Výška kmínků: 0,8 m
Výška drátěnky: 2 m
Řez a vedení: jeden kmínek, jeden tažeň, jeden záložní čípek
Zelené práce: čištění kmínků, vylamování jalových letorostů a zálistků v zóně hroznů, zastrkování letorostů pomocí pohyblivé drátěnky, při zaměkání redukce hroznů u přetížených keřů
Orientace vinohradu: jihovýchodní, mírně svažitá
Výsadba vinice: 1999
Hektarový výnos: 7500 kg hroznů
Druh sklizně: ruční
Transport hroznů do sklepa: v bedýnkách a malých kádích
Velikost partie: 3000 lahví
Doporučená archivace: 2010-2012
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 200,- Kč (přímo u výrobce srpen 2004)

Spotřebitelská známka: 9.00

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
10 9 9 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3678x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 22.05.2010 10:18:10