O Víně

13.01.2010 Anax!en Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 13.01.2010 07:00

Rulandské bílé 2004 slámové - Ravis vinné sklepy Rakvice s.r.o.

Tak jestli tohle není náhodička! Při vkládání degustačních poznámek do mého elektronického přítele PDA se mi vloudil do tváře malý, takový ten šibalský úsměv. Objevil jsem, že před dvěma lety jsem na tento portál, také takhle zkraje roku, psal recenzi na Rulandské bílé téhož ročníku, tatáž firma, dokonce stejná viniční trať, jen přívlastek měl co do činění s ledem. Tak to zajímavá možnost věru jest, porovnat ledovku versus slámovku stejných, výše zmíněných atributů.

Snad náhoda nebo okolnosti, jako mé narozeniny tomu chtěly, že většinou jsem obdarováván v prosinci víny sladšího kalibru. Tyto běžněji dostupné, pak ponechávám rovnou v lednici k brzkému přemlsání a nemusím tak brát ze sklepních zásob. A jelikož nemám to srdce po rodině vyžadovat alsaské tramíny nebo sladké soterny, snad ještě nějaký ten tokajský putňáček, tudíž nejlépe je pro ně sehnat něco, co se občas objeví v hypermarketech, častěji pak ve vinotékách. A přesně takový typ ledovek a slámovek z Rakvic je. Dobře dostupný, v hojném počtu. A právě nejspíš proto ta souhra okolností s vinařstvím, ročníkem, tratí a termínem ochutnávky, než řízení osudu.

Už opravdu nevím, po kolikáté teď budu zmiňovat většině vínomilcům známou adjustáž ledovek / slámovek. Třeba právě u vinařství Ravis vinné sklepy Rakvice koukám do statistik našeho portálu a bude to po páté, takže to vezmu jen informativně. Lahev - klasika Platin, tmavé barvy a objemu 0,2 L. Viněta: Pozměněn styl, zřejmě kvůli označení řady Gold Lian. Zde se malinko pozastavím - absenci analytických hodnot jsem již jaksi očekával, ale že bude chybět i visačka zavoskována do hrdla, přítomna u většiny vín, nejen tohoto vinařství, to pravda ne. Buď omylem nedodána, nebo chybí zcela, tak jsme ochuzeni i o těch pár informací o době sklizně apod. Chápu, že u slámovky to není tak vzrušující jako u ledovky, kolik že bylo těch mínus °C, ale přeci jen pár údajů ke ztotožnění se s vínem takto vysokého přívlastku bych uvítal. Nelenil jsem tedy a proložil jistě spamem zahlcené řádky firemního mailu Ravisu mejlem mým. A vida, nebudeme o tyto údaje ošizeni, neboť mi okamžitě vyšli vstříc a informace zaslali! Každopádně mé poděkování a minimálně bodík do ostatních služeb za ochotu.

Jak jsem již poznamenal v úvodu, jistému srovnání se nevyhnu, když mám vedle sebe dva podobné exempláře. Tak tedy barva, ta je odlišná dosti. Zatímco ledovka barvami začínala někde na počátku stupnice (slaďáků), tak kolegyně slámovka vypadá, jako by se vrátila ze 14ti denního pobytu u moře a polehávání na sluníčku si užívala dosytosti. Její barevná sytost je tak o hodně vyšší, jde až k medovým tónům, dokonce bych se nebál ještě přitvrdit a přirovnat k jantarovým odleskům botryků. Viskozita je hutná, olejovitost je patrná z každého zakroužení. Ochota smáčet sklenici je zde vysoká. Když už máte napozorováno, jak líně kapky stékají nazpět, určitě zapojíte do zkoumání nos. První, na co se zaměřím je intenzita. „Práskne mě to do čenichu nebo budu muset nasávat jako ohař, abych něco ze sklenice vytáhl?“ Tak tedy zde to není takový knock-out na nos, ale také to není žádný jemný vánek. Ostatně něco podobného jsem poznamenal i u ledovky a sice že kolem 6 °C vůně teprve začíná vybalovat svůj krámek na kraji náměstíčka. Zatímco po pár doušcích, promíchání přicházíte do již rozjetého biznisu. Charakteristická medovost je patrná od počátku, ale poté se přidávají velmi příjemné svěží tóny citrusových plodů, zejména limetky. A to je v těch těžkých, sladkých, evokujících rozinky velmi příjemné a přímo to volá po doušku. Co je ale také příjemné, že lze identifikovat jinou sortu sladkých palet a sice sekundární hruštičku máslovečku, rodový to znak naší rulandy.

U chuti také opět zažívám pocit déja-vu. První, co jazyk u mne vyhodnotí je, jak se cukry poperou s kyselinkami. Zde, byť je cukříků papírově méně (64 g/l), dávají o sobě patřičně vědět. Jistě jim pomáhá vysoká cukernatost vyleželých hroznů (31 °NM), ale i tak je kyselinka (8,7 g/l) důstojný protivník a s cukříky se pere statně. Udrží si je od těla, v tomto případě bohužel ne příliš v rukavičkách, ale řekněme drsnějším způsobem. Mám tak pocit, že jednou vyhrají cukry, hned v zápětí kyselinky. Vjem není úplně zharmonizován, jak jsem to měl tu čest mlsat u jiných vrstevníků. Není to ale nic, co by vám cukalo s nervy ve tvářích, nebo nutilo odvrátit zrak směrem k výlevce dřezu, či toaletě... záleží co máte blíž. To rozhodně ne. Alkohol zde vyšplhal poněkud výše (13,5 %), ale skryje se za silnou strukturu těla. Její mohutnější základy prozrazují nejen zemité, až trpčí dřevité tóny, ale také třeba hodnota extraktu (50,3 g/l). Vše je doprovázeno příjemnou chutí kandovaného ovoce, škoda jen, že při pěkné delší perzistenci (pět a více kaudalií) se vše tak nějak neposkládá do hladka a bez drhnutí neodezní.

Tak si to zkusme nějak na závěr shrnout. Máme před sebou dobře dostupné (hypermarkety, vinotéky, e-shop vinařství) víno. Cena je příjemná vzhledem ke druhu přívlastku a pokud nehledáte v každé slámovce nadpozemský zážitek, nelze než toto víno doporučit. Ať už jako pamlsek na podvečer nebo oslavu, řekněme normálního charakteru (nabourané auto šéfa, zavirovaný počítač z pornoservrů vašeho otravného kolegy v práci, kterými mu tam samozřejmě brouzdáte o pauzách vy, nebo třeba pohřeb tchyně... jak je každému libo). Na oslavu „vyššího“ charakteru, jako např. výhry několika desítek miliónů ve sportce bych přeci jen doporučil něco jiného.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Rulandské bílé
Ročník: 2004
Jakost: slámové
Zatřídění dle zbytkového cukru: sladké
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Hustopeče
Viniční trať: Růženy
Výrobce: Ravis vinné sklepy Rakvice s.r.o.
Alkohol: 13,5 % obj.
Číslo šarže: 42181-4
Obsah zbytkového cukru: 64 g/l
Obsah kyselin: 8,7 g/l
Bezcukerný extrakt: 50,3 g/l
Cukernatost moštu: 31 °NM
Výsadba révy proběhla v roce:1969
Způsob vedení révy: střední
Technologie výroby: Vybrané hrozny se skládají na slámu na dobře větratelných proložkách, kde leží minimálně 3 měsíce. U hroznů dochází k sesychání a odpařování vody, čímž se v bobulích koncentrují cukry a kyseliny.
Teplota podávání: 6 - 10 °C
Teplota skladování: 10 - 15 °C
Doporučené pokrmy: k jemným paštikám z kachních jater a k uzenému mořskému lososu
Rok lahvování: 2005
Způsob odlepení etikety: do lahve nalít horkou vodu
Cena: 359,- Kč (e-shop vinařství v den recenze)

Spotřebitelská známka: 7.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 9 7 7 9

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 3350x
Průměrná známka po 1 hodnoceních: 1
 1    2    3    4    5  
J. 10.01.2010 13:56:19