O Víně

19.11.2009 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 19.11.2009 07:00

Rulandské modré 2007 pozdní sběr - Vinařství Maňák Štěpán, Žádovice

Dnešní Rulandské modré 2007 pozdní sběr - Vinařství Maňák Štěpán, Žádovice bylo nalahvováno speciálně pro hotel Bukovanský mlýn. Jak hodnotím tento pinot se dozvíte v uvedené recenzi.

Lahev Rulandského modrého 2007 pozdní sběr od Štěpána Maňáka, které bylo lahvováno pro Bukovanský mlýn, jsem dostal letos k narozeninám. Je to vlastně má první zkušenost s tímto vinařstvím, které je také známo díky přírodním ovocným vínům.

Díky vstřícnosti Karla Novotného z vinařství, kterému tímto ještě jednou děkuji, mohu o terroir a technologii výroby napsat pár řádků. Hrozny z vlastní vinice byly sklizeny 2. října 2007 při cukernatosti 22,4 °NM v obci Žádovice na viniční trati Fěruňk. Výsadba révy proběhla v roce 2003 a pěstuje se zde na spraši na rýnsko-hesenském vedení. Technologie výroby: fermentace probíhala ve vinifikátoru za stálého míchání. Ušlechtilá kvasinka - Hefe 8 kmen pro Rulandské modré, po alkoholové fermentaci proběhla malolaktická fermentace + antioxidační tanin. Víno není ničím čeřeno z důvodu zanechání vysokého extraktu a aromat ve vůni, je pouze filtrováno. Na viniční trati Fěruňk vinařství pěstuje Ryzlink rýnský, Tramín červený, Sylvánské zelené, Sauvignon, Rulandské šedé, Rulandské modré, Merlot, Svatovavřinecké a Cabernet Morávia.

Z encyklopedie viničních tratí od p.j. se dozvíte, že Žádovice dříve spadaly pod Kyjovskou vinařskou oblast. Z oficiálních údajů z roku 2005 se z celkové rozlohy 31,6 ha vinic obhospodařuje pouze 9,3 ha. Registrováno je zde 29 pěstitelů révy vinné. Před sloučením se jediná zdejší viniční trať Fěruňk jmenovala Fěruňk-Nivky.

Lahev typu Bordo America má objem 0,75 l (khaki sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s firemním potiskem a logem. Adjustáž je vytvořena speciálně pro hotel Bukovanský mlýn. Barva etikety i design je vkusný a vedle základní charakteristiky vína na ní najdete i analytické údaje.

Barva je granátově červená s fialovými odlesky a má vyšší intenzitu. Tradiční nahnědlé menisky zde nejsou. V nástupu vůně poznávám směs marmeládových odstínů a ovocitých tónů, připomínající jeřáb a sušené švestky.

Ve středně dlouhé chuti jsou kořenité odstíny a velmi jemné čokoládové tóny. Harmonie je výborná, víno se blíží vrcholu a má velmi dobrou strukturu a perzistenci. Karel Novotný z vinařství prozradil, že je tento pinot již více jak půl roku vyprodaný a ročník 2008 navíc zraje v barriqových sudech. Na trhu se má objevit na letošní vánoce. Kdo má tuto odrůdu v oblibě, měl by asi zbystřit. Obecně vinařství ctí zásadu, že červená vína nechávají rok vyzrát a teprve potom uvolňují na trh.

Také druhý i třetí den jsou v chuti krásné prvky příjemné ovocitosti a kořenitost. Doznívání je delší, kdy se rozvíjí zajímavá natrpklost připomínající přírodní mošt. Je to moc příjemný pinot, u kterého vinařství doporučuje archivaci až do roku 2010. Víno můžete podávat temperované na 16 °C ke zvěřině a steakům. Při pohledu na cenu (150,- Kč) přímo ve vinařství vychází poměr cena / kvalita velmi dobře a toto víno bych si určitě koupil.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Rulandské modré
Ročník: 2007
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Slovácká
Vinařská obec: Žádovice
Viniční trať: Fěruňk
Výrobce: Vinařství Maňák Štěpán, Žádovice
Alkohol: 12,0 % obj.
Číslo šarže: 1807
Evidenční číslo jakosti: 48A1-08
Číslo vzorku: 45
Datum sklizně: 2. října 2007
Výsadba révy z roku: 2003
Způsob vedení: rýnsko-hesenské
Typ půdy: spraš
Velikost šarže: 14.400 litrů
Obsah zbytkového cukru: 3,5 g/l
Obsah kyselin: 4,9 g/l
Bezcukerný extrakt: 27,5 g/l
Cukernatost moštu: 22,4 °NM
Doporučená archivace: 2010
Technologie výroby: Fermentace probíhala ve vinifikátoru za stálého míchání. Ušlechtilá kvasinka - Hefe 8 kmen pro Rulandské modré, po alkoholové fermentaci proběhla malolaktická fermentace + antioxidační tanin. Víno není ničím čeřeno z důvodu zanechání vysokého extraktu a aromat ve vůni, je pouze filtrováno.
Teplota skladování: 8 - 12 °C
Teplota podávání: 13 - 16 °C
Velikost šarže: 1500 lahví
Získaná ocenění: TOP77
Doporučené pokrmy: zvěřina a steaky
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 150,- Kč (přímo ve vinařství v roce 2008)

Spotřebitelská známka: 7.80

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 7 8 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4149x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.09.2010 07:12:32