O Víně

09.07.2009 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 09.07.2009 07:00

Merlot 2005 pozdní sběr (barrique) - Vinařství Baloun Radomil, Velké Pavlovice

Vůbec poprvé se dostávám k vinařství Radomila Balouna z Velkých Pavlovic prostřednitcvím Merlotu 2005 pozdní sběr (barrique). Vedle standardní recenze zmíním také něco o způsobu komunikace s vinařstvím.

Z velkopavlovického Vinařství Radomila Balouna jsme zatím zveřejnili pouze tři recenze (poslední před více jak 3 roky). U vínomilců je Radomil Baloun spojován již několik let s firmou jehož vína pravidelně získává jedno ocenění za druhým. Není problém narazit na lahve, které jsou polepeny od shora dolů medailemi, což překvapivě není případ dnešní lahve. A možná by těch recenzí na našem portále bylo více, ale osobnost pana Balouna je poněkud komplikovanější z pohledu komunikace, což někdy odradí podělit se o zkušenosti s ostatními. Pokud by vinař energii a čas věnovaný do obsáhlé odpovědi typu, proč nemá zájem poskytnout informace věnoval raději do kurzu, jak komunikovat s veřejností, možná by spousta z nás změnila na toto vinařství názor. V žádném případě nechci vést nekonečné polemiky s Radomilem Balounem na toto téma (všichni máme samozřejmě právo na svůj názor), podle mne je to totiž ztráta času. Dost ale věcí kolem, rozhodující je vždy obsah lahve. K narozeninám jsem letos dostal suchý Merlot 2005 pozdní sběr (barrique), který pochází z vinařské obce Velké Pavlovice, viniční trať Nadzahrady.

V databázi viničních tratí od p.j. se dočtete, že ve Velkých Pavlovicích je z celkové rozlohy vinic 700,2 ha osázeno jen 386,1 ha. V roce 2007 zde bylo registrováno 638 pěstitelů. Cituji:

Ze 17. století je doložen název Nadzahradské. Během poslední novelizace došlo ke sloučení tratí: Nadzahrady, Poštory a Koudelky. V této obci se podle mne právě negativně projevilo slučování názvů tratí v roce 2004. Velké megatratě jsou tak rozmanité, že sám jejich název na etiketě o terroiru z principu nic vypovídat nemůže. Zejména rozšíření Staré hory a Išperk a pohlcení Poštor Nadzahradami pokládám vzhledem k výjimečnosti těch nejlepších poloh takto devalvovaných za velmi nešťastné. Stále hledám vinařství, které si bude vědomo potenciálu zdejších vynikajících tratí, bude je adekvátně propagovat ve svých materiálech a hlavně svými víny.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 l (hnědé sklo) a je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 44 mm s potiskem vinařství. Vinařství adjustáž používá již mnoho let a z pohledu informací se základní informace. Vedle charakteristiky vína najdete také doporučenou archivaci. Z pohledu designu nepatří ale etiketa k mým favoritům.

Barva je purpurově červená s fialovými záblesky a intenzivní. Po zakroužení ve skleničce zůstávají krásné mosty. Vůně je jemná a nabízí směs dřevitých odstínů, tóny červené papriky a višní. Vliv barikového sudu je ve vůni minimální.

Chuť je středně dlouhá s krásným kořenitým dozníváním, ve kterém se objevují tóny lehce natrpklých višní. Vliv barikového sudu není velký, podobně jako u vůně. Je ale možné, že to Merlot ani neměl zapotřebí vzhledem k dobrému extraktu a dobře strukturovaným tříslům. Je to hutné a tělnaté víno, které má podle mne velmi dobrý potenciál k dalšímu nazrávání. Jeho vrchol odhaduji v letech 2011 až 2013.

Druhý a třetí den si Merlot udržuje stále své vlastnosti a pozoruji více ovocitých tónů připomínající vyzrálé višně a třešně. Kořenito-kouřové doznívání se potlačilo, třísla se ještě více zjemnila a v závěru objevuji ocásek z nasládlého dřeva. Nejzajímavější se mi jeví barva a především chuť, ve které je potenciál k dalšímu vývoji. Víno můžete dle doporučení vinařství pít samotné nebo ho můžete podávat k paštikám, srnčímu či jelenímu ragů, telecím ledvinkám a jemným tvrdým sýrům. Temperaci doporučuji kolem 18 °C.

Jak jsem již uvedl výše, od pana Balouna jsem obdržel velice zvláštní odpověď a každý si může udělat závěr sám, cituji:

Myslím si, že k popisu vína požadované informace nejsou důležité, ať už bude více či méně kvalifikované, bude jej dělat ten či onen, nebo nebude vůbec. Něco je na etiketě, chemické hodnoty jsou léty jiné, jestli bych víno nechal ležet nebo ne nevím, protože víno už nemáme. Vinohrad byl pětiletý.

Neznám cenu, ale s největší pravděpodobností se lahev prodávala přímo ve vinařství od 200,- Kč výše. Jak je to s dostupností si netroufám odhadovat, je ale možné, že se ještě někomu ukrývá v archivu, kde si klidně může ještě nějaký ten rok poležet.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Merlot
Ročník: 2005
Jakost: pozdní sběr
Kategorizace: barrique
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Velké Pavlovice
Viniční trať: Nadzahrady
Výrobce: Vinařství Baloun Radomil, Velké Pavlovice
Číslo šarže: 19/05
Evidenční číslo jakosti: 12E1-06-05
Číslo vzorku: 50
Alkohol: 12,5 % obj.
Doporučená archivace: 2011 - 2013
Teplota podávání: 16 - 18 °C
Teplota skladování: 10 - 15 °C
Velikost šarže: 3.250 lahví
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: dárek

Spotřebitelská známka: 6.40

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 8 7 8 3

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4398x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 08.07.2009 18:21:35