O Víně

15.06.2009 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 15.06.2009 07:00

Roučí 2004 známkové jakostní - Vinařství Stapleton - Springer s.r.o. Bořetice

O známkovém vínu prodávaném pod obchodním názvem Roučí 2004 z bořetického Vinařství Stapleton - Springer jsem slyšel většinou pozitivní ohlasy, ale i rozporuplné až podrážděné reakce v případě ceny. Jak jsem hodnotil uvedené víno, které je vlajkovou lodí vinařství, se dozvíte v uvedené recenzi. Také se dozvíte spoustu informací ohledně archivace a terroir přímo od Jaroslava Springera.

Je až s podivem, kolik diskuzí a polemik proběhlo nad známkovým vínem Roučí z bořetického vinařství Stapleton-Springer a doposud jsme ani jednu recenzi nezveřejnili. Pokusím se to dnes napravit recenzí Roučí 2004 známkové jakostní, které je v tomto ročníku vyrobeno z odrůdy Pinot Noir (Rulandské modré) 60 % x Saint Laurent (Svatovavřinecké) 40 %.

Na webových stránkách mne zarazil údaj, týkající se ceny tohoto vína. Pod položkou "Stapleton-Springer rezerva (vína speciálně vybraná a malých partií)", je Roučí ročníku 2004 uloženo v archivu vinařství za astronomických 2499,- Kč! Pokud bych měl dát za tuto lahev jen pětinu, i tak bych si vše pečlivě rozmýšlel. Dnešní nákup byl naštěstí z oblasti snů, protože jsem ji kupoval v "První olomoucké vinotéce" za směšných 100,- Kč. Dotaz na obsluhu, zda nebude víno zvrhlé, jak se mi stalo u Svatovavřineckého z Bořetic stejného ročníku, mi bylo odpovězeno, že ne. Tak jsem to risknul a neodolal pokušení, osobně vyzkoušet tolik diskutované Roučí, které převzalo název jednoho ze synonymů odrůdy Rulandské modré (dále pak např. Burgundské modré, Roučí modré, Černá aranka, Pinot noir atd.)

Neotálel jsem a poslal otázky na Jaroslava Springera, který k mé radosti vždy velmi rychle odepsal.

1) Od kterého roku vyrábíte Roučí? Mám na mysli bílou i červenou variantu? Roučí jsme začali vyrábět od roku 1998. Bílá varianta vznikla pouze v roce 2005 a dále v ní nepokračujeme. Uvidíme později. V budoucnu mám v plánu omezit množství vyráběného Roučí na velice malou partii cca 2 až 4 tisíce ks za rok a začít více vyrábět vína klaretová a rosé, neboť jsem se právě vrátil z vinohradu a je hic. Osvěžení je fajn a tak letos z Modrého Portugalu udělám klaret, na což se hodně těším. Také jsem vyhodil cca 150 barrique ze sklepa. Proč? Třísloviny z BIO vín jsou daleko vyšší a nepotřebuji přidávat tříslo ještě ze sudu. Kdybych se slyšel před 10 lety zpět asi bych se sám se sebou pohádal... Víno má být o pohodě a klidné práci. Mě teď nejvíc uspokojuje práce na vinici a pití přírodních, lehce kalných vín bez síry.

2) Vyrábíte červené Roučí vždy ze stejných odrůd (Pinot Noir a Svatovavřinecké)? Ano, ale některý ročník (2007) mě do toho krásně zapadl Modrý Portugal.

3) Měníte procentuální zastoupení odrůd dle ročníku? Případně podle jakých kritérií se řídíte? To je komplikované. Kdyby záleželo jenom na mě, přidal bych podíl Pinot Noir na 70 %, jenomže lidem chutná víc poměr těchto odrůd cca 50 na 50.

4) Jak byste charakterizoval terroir viniční tratě Čtvrtě? Dobrá viniční trať ALE! Je tam mnoho vinařů, kteří používají chemii na zničení plevelů. Klasickou chemii na udržení výnosů (14 tun/ha) a tak pomalu a jistě převládne globalizace a honba za množstvím než za charakterem vín.

5) Na webových stránkách máte pod položkou Stapleton-Springer rezerva (vína speciálně vybraná a malých partií) Roučí 2004 uloženo v archivu vinařství za cenu 2499,- Kč. Chci se zeptat, co vás vedlo k tomu, že jste nahodili tak vysokou cenu? Cena je brutální a každému říkám, že je předražená. Vedlo mě k tomu to, že vína už mám jenom cca 150 lahví a nechci aby se vypilo rychle, přesto se prodává více než aby mě vydrželo těch 10 let... Pro některé lidi je taková cena, jako když dáte před býka červený praporek. Také si vína uložená v archivu rádi popíjíme s přáteli a hodnotíme si, jak se vyvíjí. Roučí 2004 mělo minulý rok pubertu, ale už se zlepšuje. Kdo mohl koupil si Roučí 2004 dříve a za zcela jinou cenu. Jinak kamarádi říkali, že Roučí 2004 viděli někde za podstatně lepší cenu, takže to chce hledat nebo náhodu.

6) Můžete čtenářům sdělit svůj názor na archivaci moravských červených vín? Jaká vína preferujete a jaká je v této oblasti vaše vize? Za prvé, když jsem pil některé svoje "výtvory", cca třetím až pátým rokem se vína prudce zhoršila. Nevěděl jsem, že to je normální proces a dost jsem se vylekal! Teď už vím, že na archivaci stačí víno dobře a poctivě připravit na vinici (nízká úroda je naprostou nutností), nepokazit to moc ve sklepě a být trpělivý. Od kamarádů jsem pil naprosto fantastický Müller-Thurgau (10 let starý), ale jasně že je lepší vsadit na osvědčené odrůdy vhodné na archivaci. Pozor na zacházení s vínem, infikovaný korek vlivem tlaku v lahvích víno zničí... Víno se na Moravě dá stejně dobře archivovat jak ve zbytku světa, ale nemáme ho tu moc, takže než se dostaneme k archivnímu vínu, všechno se vypije. Proto jsme se zaměřili na Pinot Noir (75 % výsadeb vinic), tam si člověk může hrát od lehkého klaretu přes harmonické vína po třeba sladké výběry... A za druhé, preferujeme Pinot Noir. Z archivu jsem "vyházel" všechny ostatní odrůdy a prázdné místo zaplní 100 % touto odrůdou. Vím, že poslední dobou mě dost lidí chválí Saint Laurent, ale mě teď chutná starý Pinot Noir nebo mladá, svěží, nízko alkoholická vína bez bariku.

7) Můžete z vašeho pohledu charakterizovat ročník 2004? Ročník 2004 byl deštivý a ne tak slunečný jako roky 2002 a 2003. Vína jsme udrželi ve vcelku dobré kvalitě jenom díky tomu, že redukujeme výnosy (5 tun/ha). Roučí 2004 má výhodu v tom, že už je 4 roky "staré", ale jinak je na něm spousta chyb. Překonalo "pubertu" a bude se dále zlepšovat. No, ale mě se vždy líbí, když je víno posuzováno komplexně tzn. i s vinicí, kde vzniklo. Proto naše vína ročníků 2007 a 2008 pro mě mají větší váhu, neboť se začíná projevovat oživování půdy a zdravější réva díky BIO metodám, které používáme. Když jsem byl ve Francii, pil jsem bio vína od kolegů a ta struktura je daleko hezčí a opravdovější pokud se člověk vykašle na nějaké zaběhlé "předpisy" nebo tradiční chutě, takové víno je radost pít. Vždyť tradiční chutě nebyly tak úplně tradiční ještě pár desítek let zpátky. Můj děda pil zásadně trochu kalné víno. Takže závěrem. S kým mám tady v ČR posuzovat vína? S lidmi, kteří učí o "moderních" technologiích? Vezmeme trochu "ušlechtilých" kvasinek zamícháme se šťávou z hroznů a ono nám z toho ten Sauvignon vznikne i kdyby to byl Veltlín - chemie jde dopředu... Poznámka: paní z Yarden (Izrael) co tu byla včera vcelku neomylně trefila všechny vína kterých si považuji. (Na výstavách dostávají ty nejnižší známky). Byla to pouze obchoďačka, ale sklepmistři je pravidelně školí... Proto vždy oceňuji, když se sejdeme s lidmi, kteří nemají předsudky a hodnotí se znalostí věci.

Po úvodní dávce informací z vinařství se ještě vrátím k terroir. Hrozny byly sklizeny na viniční trati Čtvrtě ve vinařské obci Bořetice 12 října až 5. listopadu 2004 při cukernatosti 24,0 °NM (Pinot Noir) a 22,0 °NM (Svatovavřinecké). Výsadba révy proběhla v roce 1994 (Pinot Noir) a 1971 (Svatovavřinecké). Réva se zde pěstuje na kmínku cca 50 cm nad zemí a jeden tažeň na spraši. Víno zrálo v dubových sudech po dobu 12 měsíců.

Z naší encyklopedie viničních tratí, kterou pečlivě p.j. udržuje, převezmu ještě několik zajímavých informací včetně fotografií, které se vztahují k recenzi. V Bořeticích bylo ke konci roku 2007 registrováno 274 pěstitelů a 165,5 ha registrované osázené plochy vinic (z celkových 429 ha výměry tratí). Viniční trať Čtvrtě vznikla v roce 2004 sloučením: Čtvrtě k Vrbici a Hrubé odměry. Pro srovnání přebírám informace z oficiálních webových stránek vinařství, týkající se této tratě. Jihovýchodní viniční trať Čtvrtě patří právem mezi nejkvalitnější polohy v ČR. Rozkládá se na svahovitém kopci mezi obcemi Bořetice a Vrbice v nadmořské výšce 206 metrů. Půda je zde hlinitá s návějemi spraše a spolu s jedinečným mikroklimatem vytváří výborné podmínky, především pro červené. Pěstované odrůdy Pinot Noir, Saint Laurent a Modrý Portugal. Rozloha 3 ha.

Lahev typu Bordo má objem 0,75 l (khaki sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Velice chválím kvalitu použitého korku, který podle mne vydrží spoustu let. Adjustáž je vkusná a zajímavá zároveň. Staniolová záklopka v barvě etikety a s názvem vinařství ladí s celkem. K adjustáži mám jedinou výhradu a to neuvedení vinařské obce a viniční tratě. Na druhou stranu Jaroslav Springer velmi ochotně a rychle poskytl řadu doplňujících informací.  

Barva je intenzivní, granátově červená s fialovými záblesky. Vůně je uzavřená a potřebuje čas, aby se otevřela. Po hodině se vynoří slabší tóny selského dvorečku a višňové odstíny, které se udrží po celou dobu degustace první den.

Chuť je středně dlouhá a má ovocitý projev. První doušky jsou ve znamení ovocitého projevu (višně) a pikantní kyselinky v závěru, kterou cítím ještě minutu po polknutí. Zatím nemohu tvrdit, že je Roučí elegantní, harmonické a má mnoho podob. Zdá se mi takové nijaké, plitší a bez charisma. Není to prostě ono, lahev uzavírám a otevírám až třetí den.

Až dva dny po otevření je to konečně o něčem jiném. Roučí je o 100 % lepší! Ve vůni se objevily nádherné kompotové vůně, jak je často u vyzrálého Pinotu Noir běžné. Také jsou zde jemné animální odstíny, vše je harmonicky vyvážené. To nejlepší ale přichází po ochutnání, kdy se krásně odkrývá tělo vína. Už to není nic neříkající kupáž, ale harmonicky sladěné cuvée. Je evidentní, že Roučí je připraveno na dlouhý běh a bude hodně záležet na skladovacích možnostech, jak si ho vypipláte nebo ho nenávratně "zabijete".

Podobně jsem musel změnit názor na správnou temperaci, teplota kolem 14 °C se mi zdála ideální. Pokud ovšem Roučí otevřete třeba po pěti letech, pak bude asi nutné teplotu lehce zvýšit a víno dekantovat. Je to provokující víno, které možná vychválíte nebo zatratíte, záleží na okamžiku jeho otevření. Možná je to dobře, protože vás Roučí přinutí trochu zapřemýšlet.

Ohledně archivačního potenciálu souhlasím s Jaroslavem Springerem, toto Roučí má ještě mnoho let před sebou a pravděpodobně se bude vyvíjet do zajímavých podob. Jaroslav Springer mi k archivaci napsal: Mám uloženo posledních 150 lahví, zatím se víno zdá stále mladé. Archivace bude záležet na tom KDE bylo víno koupeno (jakými prošlo teplotami) a na překorkování za cca 5 let. Může se udržet v kondici dalších 20 let.

Vinařství toto Roučí doporučuje podávat ke kachně nebo huse. Musel jsem se zasmát na odpověď Jaroslava Springera na dotaz, zda Roučí 2004 získalo nějaké ocenění? Odpověď byla lakonická: Někomu se líbí, někomu ne.

A dostal jsem se do závěrečného shrnutí. Pokud bych měl brát v úvahu cenu ve vinařství (2499,- Kč) za ostatní služby bych musel dát velmi nízkou známku. Protože ale lahev stála zlomek aktuální ceny, dávám vyšší hodnocení a to i s ohledem na velmi dobré webové stránky a schopnost poskytnout informace. Známkové víno Roučí stojí určitě sledovat minimálně z pohledu archivačního potenciálu, který je na naše poměry výjimečný. Pokud se mi naskytne příležitost k degustaci Roučí mladších ročníků, určitě neodmítnu a budu se zájmem sledovat, kam se bude v budoucnu výše nastíněná vize vinařství vyvíjet.

Více informací o výrobci: - Oficiální stránky - www.stapleton-springer.cz

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Roučí
Odrůda: Pinot Noir 60 % (Rulandské modré) x Saint Laurent 40 % (Svatovavřinecké)
Ročník: 2004
Jakost: známkové jakostní
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Bořetice
Viniční trať: Čtvrtě
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Výrobce: Vinařství Stapleton - Springer s.r.o. Bořetice
Alkohol: 13,5 % obj.
Rok lahvování: 2005 a 2006
Číslo šarže: 111
Obsah zbytkového cukru: 3,0 g/l
Obsah kyselin: 5,8 g/l
Bezcukerný extrakt: 25,0 g/l
Cukernatost hroznů: 24 °NM (Pinot Noir), 22 °NM (Saint Laurent)
Datum sklizně: 12 říjen až 5. listopad 2004
Výsadba révy proběhla v roce: 1994 (Pinot Noir), 1971 (Saint Laurent)
Způsob vedení révy: kmínek cca 50 cm nad zemí a jeden tažeň
Typ půdy: spraš
Délka zrání v dubových sudech: 12 měsíců
Velikost partie: 5000 litrů
Teplota skladování: 6 - 13 ºC
Teplota podávání: 14 - 16 ºC
Doporučená archivace: 2015 - 2029! (predikce vinaře)
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 100,- Kč (1. olomoucká vinotéka v květnu 2009)

Spotřebitelská známka: 8.20

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 8 8 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5733x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 18.12.2010 16:22:14