O Víně

23.01.2008 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 23.01.2008 00:00

Müller-Thurgau 2005 kabinet - Peřina Zdeněk Mikulov

Nápad dvou nezávislých recenzí na dvě podobná vína z rozdílných krajů i terroiru, mě napadl už při koupi vín ve vinotéce. Šel jsem zde cíleně zakoupit víno z Vinařství Kraus, ale nakonec jsem zakoupil i tuto „milerku“ pro srovnání.

Je to již nějaký ten pátek, co Zdeněk Peřina opustil výrobní závod Mikrosvínu Mikulov, kde nepopiratelně odvedl velký kus práce a zanechal čitelný podpis v těchto vínech. V roce 2005 založil vlastní vinařství v Mikulově, kde obhospodařuje 5 ha vlastních vinic ve špičkovém prostředí Pálavských vrchů a jeho cit pro víno, šikovné ruce a samozřejmě znalosti zůročil i zde. Vinařství se zaměřuje výhradně na přívlastková vína s omezením chemie. Využívá i cílené postupy reduktivního řezu a nízkého výnosu pro svá vína. Určitě to není jen malými šaržemi, že vína Zdeňka Peřiny jsou téměř ihned vyprodána. Ať již samotnými milovníky vína nebo hotely a vinotékami.

Dnešní Müller Thurgau je zajímavý tím, že byl sklizen nadvakrát (30. září a 8. října 2005) ze dvou viničních tratí při cukernatosti 20,5 °NM - špičkové vinice Goldhamer a Pod svatým kopečkem I. Stáří vinice Goldhamer je 32 let, jedná se o polohu s těžkou jílovitou půdou s vysokým obsahem vápna a středním vedení s řezem na jeden tažeň. Trať Pod svatým kopečkem I. je stará 30 let. Jedná se o jihovýchodní svah s hlinito-písčitou půdou na vápenitém podkladě, střední vedení s řezem na jeden tažeň. Při výrobě byla zvolena klasická reduktivní metoda nakvášení. Velikost šarže byla velmi malá - do 300 lahví. Snahou bylo vyrobit čisté, ovocné a pitelné víno. Zda se to panu Peřinovi povedlo, posuďte sami.

Lahev je klasického bordó tvaru, tmavě zeleného skla. Ta je opatřena jen jednou hlavní vinětou, která je vyvedena také v jednoduchém stylu, jako „milerka“ Viléma Krause, jen je vyšperkována zlatými iniciály ZP a zlatými reliéfními Pálavskými vrchy, alespoň já je zde vidím :-). Bohužel je viněta jinak chudá na informace, nedovídáme se ani obec, ani trať. Chybí mi zde i popis vín. Strhávám tedy nějaké body dolů. Lahev je uzavřena kvalitním korkem délky 40 mm s potiskem vinaře.

Barva vína je opalizující, světle žlutá se zelenkavými odlesky a vodovým meniskem. Viskozita je spíše nižší a krátce trvající. Barvy obou vín jsou velmi podobné, přesto má toto víno jemné částečky, tedy důkaz nižší filtrace vína, což není každopádně na závadu, spíše to vínu přidává na kvalitě. Osobně s tím problém nemám. Zde bych udělil známku stejnou.

Vůně je trochu více výraznější a intenzivnější. Kromě příjemných ovocných mangových a broskvových tónů, nacházím také herbální tóny podpořené lipovým medem. Zde předpokládám handicap jakostního vína od Viléma Krause, vůči kabinetu. Ale musím uvést skutečnost, že postupem dní není toto víno již tak stabilní a na druhý den objevuji překvapivě rušivá chemická aromata. Zde má navrch opět Müller-Thurgau z Mělníka.

V ústech se rozprostírá větší plnost a harmonický vjem. Víno je harmonické, suché, lehké a minerální. Pozoruji převážně čerstvou louku a grepovo-limetkové tóny. V závěru je víno více kořenité a pepřové. Přesto žádná ze složek nijak nevybočuje a víno je hezky pitelné. Postupem dní, podobně jako ve vůni, ztrácí plnost a jemnost a stává se kousavým. To nastane i při vyšších teplotách, proto pečlivě hlídejte temperaci. Opět bych ubral bodík.

Za ostatní služby musím vyzdvihnout ochotu a flexibilitu pana Peřiny, co nejdříve odpovědět na dotaz. Webové stránky jsou jednoduché, přehledné. Škoda, že se zmiňují jen o vínech ročníku 2006, ale jinak jsou aktuální. Doporučení pokrmu pan Peřina neuvedl, prý tomu nerozumí. Já se přikláním opět k předkrmům, zeleninovým salátům se sýrem (balkánský, feta), různým i kořenitým úpravám ryb. Cenově je toto víno na velmi slušné úrovni. Dostupnost bude spíše horší.

Bylo velmi zajímavé porovnat dvě, dle mého názoru velká vína. Překvapivě v mnohém podobné. Každé z nich si mě získalo něčím jiným a obě řadím mezi nadprůměrné. Zde je vidět, že pokud si vinař trpělivě pohraje s jakoukoli odrůdou, může vzniknout nádherné víno. Obě tyto „milerky“ však vybočují z běžné nabídky našich vinařů. Řekl bych, že se řadí spíše k lehkému, pitelnému alsaskému stylu, který mě osobně náramně vyhovuje. Sice nejsou tak voňavá, mohutná a extraktivní, jako například z Mikrosu, pana Tichého, nebo Patrie Kobylí, přesto nalezneme příležitost, kdy je oceníme. A kterou lahev bych si opět vybral? Inu nejspíš obě, přesto si mé větší sympatie odnesl Müller-Thurgau od Viléma Krause. Bylo by ovšem zajímavé tyto vína porovnat třeba za rok. Předpokládám, že se kabinet ještě upraví a začne mít navrch...

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Müller-Thurgau
Ročník: 2005
Jakost: kabinet
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Mikulovská
Viniční trať: Goldhamer, Pod svatým kopečkem I.
Výrobce: Vinařství Peřina Zdeněk, Mikulov
Alkohol: 12,2 % obj.
Obsah zbytkového cukru: 1,2 g/l
Obsah kyselin: 6,0 g/l
Bezcukerný extrakt: 17,1 g/l
Výrobní šarže: 1/05
Teplota skladování: 6 - 15 ºC
Teplota podávání: 11 - 12 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby při teplotě 180 °C
Cena: 125,- Kč (vinotéka Krnov v objektu Hypernovy v prosinci 2007)

Spotřebitelská známka: 6.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 7 6 7 7

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2817x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 10.08.2009 18:46:54