O Víně

29.07.2005 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 29.07.2005 00:00

Châteauneuf-du-Pape 2002 Appellation Châteauneuf-du-Pape Contrôlée (AOC) - Barton & Guestier, Gironde, Francie

Zvučné jméno, to ano. Pohled do historie nám říká, že první papežský sklad vína zde, v provensánské vesnici Châteauneuf nechal v roce 1308 zřídit papež Clément V. Vinařství zde však rozvinul naplno až jeho nástupce papež Jan XXII., který si nechal zdejší víno posílat ke svému papežskému stolci. Vesnici pak byla udělena apelace Vin du Pape, která byla později změněna na dnešní verzi - Châteauneuf-du-Pape.
Název apelace je vděčným prodejním argumentem. A to i u nás, kde jednak každý ví, co pijí báječná ženská a báječnej chlap když se berou, jednak proto, že víno tohoto jména si bylo možno jako jedno z mála původních francouzských vín běžně objednat i u nás v "lepších" restauracích i za totáče. Pamatuji, že v 80. letech stála taková láhev v restauraci 2. cenové skupiny 320,- Kčs, což byly za víno zcela nehorázné peníze. Jako mladí zobáci jsme si tehdy šli s kolegou užít a při vědomí tehdejšího svého platu 1850,- Kčs hrubého budu na ten hotel v Rožnově pod Radhoštěm vzpomínat ještě pěkně dlouho :-)

Víno vznikalo v jihovýchodní Francii - Provence, v údolí řeky Rhône - viz také malá mapka na zadní vinětě (a pod článkem). Zde si také můžete všimnout, že firma Barton & Guestier je firmou obchodní a víno pro ně vyrábí a plní nějaký vinař, schovaný pod značkou F30210. Láhev nás nenechává na pochybách, že máme v rukou velmi sebevědomou značku - složitý reliéf s obrysem papežova znaku vystupuje nad čelní vinětou. Ta je celozlatá klasicky designově provedená, avšak v novém kabátě. Jde o samolepku, na rozdíl od lepené papírové viněty zadní. Kupodivu na ní jsou uvedeny alespoň základní údaje o vlastním víně - jde o kupáž modrých odrůd Syrah a Grenache. Nejslabším článkem je tak levná a chudá dolepka českého dovozce (asi dle hesla "to je dobrý"), odvolávající se např. na objem (asi láhve) na nesprávné místo. Záklopka je zlatá kovová (hliník) s potiskem již zmiňované obchodní firmy Barton & Guestier - na vrchlíku má záklopka patrně značku obdobnou státnímu kolku.
Zátka vína je sice pěkná a z plného korku, ale nějak na mě nepůsobí superlativním dojmem, to už jsem tedy viděl lepší. Na stisk je nějak měkká, povrch není hlazený, naopak je poněkud rozpraskaný. Délkou 43 mm se řadí k lehkému nadprůměru.

První dojem při nalévání do skleničky, při pohledu do proudu tekoucího vína byl - proboha, to víno je hnědé! Je to snad brandy? Víno se usadí na dně a zde již působí "normálně" rudě, griotkové odstíny však zůstávají. Víno je průměrně vazké, plné barvy, nevidím kal či závoje, ale rudá barva je hustá - nevidím skrz něj na druhou stranu.
Vůně je na první přivonění úplně jiná, než např. u těžkých italských vín Chianti, o nichž jsem psal minulý týden (chutnal jsem je s tímto francouzským v jednom dni). Vůně je jistě osobitá - kořeněný barik, také červené jahody, znatelné čerstvé maliny, nasládlá vanilka. Nevím, jestli to tak má být, ale dýchá na mne také stopa syrového masa, nejspíš to budou játra...?
Také v chuti je víno podstatně jemnější a hladší, než italské bariky z oblasti Chianti. Cítím lehké koření, lehce nasládlé povidla z červeného ovoce, víno působí ušlechtile a poměrně vyváženě. V celkovém dojmu je víno bohatého těla, kořeněné a suché v ústech i v dlouhém dozvuku. Suchost se projevuje "krupicí v ústech". Přesto, že jde o silné rudé víno se všemi zmíněnými přednostmi, hodnotím ho pouze jako středně úspěšné ve výrazu. Nemá silnější osobnost, specifičtější charakter. Nenajdete na něm zjevnou chybu, ale ani zjevnou perlu. Nejlepší bylo při prvních dvou - tří decilitrech, později se mé dojmy mění směrem k větší průměrnosti a to hlavně ve vůni, ta jde znatelně dolu. Nejlepší bylo víno čerstvé, nebo nemám svůj den.

Samozřejmě víno převyšuje řadu našich tvrdých přívlastků. Jde sice o francouzskou apelaci (jakost) AOC, nicméně žádné "Crus"... Takže v oblasti Côtes de Rhône určitě najdeme vína mnohem lepší - budou však i dražší. Ale i cena dnešního vína je na naše poměry již neúměrně vysoká a tím je tento "papeženec" (jak jsme mu s J. začali důvěrně říkat) pro širší obec enofilů-amatérů více-méně nedostupný. Já jsem ho sice dostal jako dárek, ale osobně bych si raději vybral vynikající Cabernet Sauvignon 2000 pozdní sběr (barrique) - Vinařství Plešingr s.r.o., Rohatec, nebo již nesehnatelnou Frankovku 1997 v bariku od pana Spěváka z Dubňan, nebo božsky vyzrálou Pálavu 2000 pozdní sběr - PPS Agro a.s., Strachotín... nebo... nebo...

Podobně výrazná a silná červená vína pijeme buď samostatně, nebo je podáváme ke kořeněným pokrmům, grilu, zvěřině, ragú nebo k výrazným sýrům. A jste-li báječnej chlap, pak také v den svatby s báječnou ženskou :-)

Obchodní název: Châteauneuf-du-Pape
Odrůda: Syrah x Grenache
Ročník: 2002
Jakost: Appellation Châteauneuf-du-Pape Contrôlée (AOC)
Cukernatost: neuvedeno
Vinařská oblast: Côtes de Rhône
Vinařská podoblast: Châteauneuf-du-Pape
Výrobce: Barton & Guestier, Gironde, Francie
Alkohol: 13 % obj.
Teplota podávání: 16 - 18° C
Číslo šarže: L411203
Dovozce: Adveal s.r.o., Praha
Cena: 650,- Kč - nyní např. v Tescu

Spotřebitelská známka: 6.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 8 7 8 2

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4461x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 21.02.2015 10:58:23