O Víně

16.11.2004 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 16.11.2004 00:00

Cabernet Moravia 2002 - Vinařství Beneš Jaroslav, Hrušky

Poté, co jsem si nedávno ve Vídni dopřával jejich výborný červený Sturm, tedy jakousi obdobu našeho burčáku a navíc se mi ohlásil na vzácnou návštěvu dlouholetý kamarád, odhodlal jsem se ke zcela zásadnímu kroku: otevřu si zase po dlouhé době ledové víno a to rovnou červené a navíc ještě mou milou odrůdu ! ! !.

Celou tu dobu, od kdy se má mysl rozhodla překročit Rubikon rozhodnutí až po okamžik "O" (asi 2 dny) jsem se těšil a měl tak nějak slavnostní náladu :-) Tuto krásnou úzkou lahvičku jsem měl možnost nedávno koupit přímo v Hruškách od pana Romana Beneše, syna p. Jaroslava Beneše. Díky mu také za to, že nám poskytl následující údaje, které se normálně nemáme kde dozvědět:

Ledovka Cabernet Moravia 2002 vznikla trochu "omylem", protože Benešovi na vinici Hastrmany tak nějak nechali a "zapoměli" na jeden řádek hroznů :-) K překvapení všech ho ale nikdo neukradl, i když hrozny byly dokonce úplně na kraji vinice, takže byly vidět přímo z cesty, každý to prý musel vidět a tak už ho skoro pustili z hlavy... V minulých letech vždy, když Benešovi chtěli vyrobit ledovku, tak jim hrozny buď někdo ukradl, nebo díky počasí samy shnily...

Takže Benešovi ty "zapomenuté" hrozny na vinici nakonec nechali až do 10. prosince 2002. V ten den, za časného rána v 5:00 a to ještě v pořádné tmě, při teplotě -11° C začala při osvětlení ze světlometu traktoru vlastní sklizeň.

Hrozny dosáhly cukernatosti 48° ČNM !!, další analytické hodnoty uvádíme v přehledu na konci tohoto článku. Vína bylo nakonec vyrobeno 400 lahví o objemu 0,2 l.
Výtěžnost z jednoho keře byla asi 3 zimou scvrklé :-) hrozny, z nichž se podařilo vylisovat zhruba 20 % - bylo tedy sklizeno cca 400 kg zmrzlých hroznů.

Víno pak kvasilo v demižonech v teple u plynového kotle. Největší problém byl se zastavením kvasu, aby ve víně zůstal harmonický zbytek cukru. Proto demižóny s vínem putovaly obden z tepla na mráz a zpět. Otec Jaroslav Beneš se se synem Romanem nemohli shodnout na ideálním zbytku cukru a správném okamžiku zastavení kvašení... Nakonec se hodnota zbytkového cukru ustálila na 174 g/l.

Ledové víno zkoušeli ve vinařské rodině Benešů vyrábět už v roce 1999. Doposud to bylo z bílých odrůd Rulanské šedé nebo Veltlínské zelené. Pokud je nám známo, v Hruškách červenou ledovku nedělá nikdo. V okolí ví pan Beneš asi o 2 vinařích, kteří to zkoušeli, ale jejich ledovky nikde neviděl oficiálně prezentovat. Bude-li příroda a počasí přát, samozřejmě, že se můžeme na další ledová vína ze sklepů rodiny Benešových těšit i v dalších letech a to i z jiných odrůd.

Tolik zajímavé informace od výrobce, za které děkuji ještě jednou. Jak říká naše obsažná Encyklopedie o jakosti "ledové víno" - vyrábí se z hroznů, které byly sklizeny při teplotách minus 6° C a nižších v průběhu sklizně. Po zpracování zůstaly zmrazeny a získaný mošt vykazoval nejméně 27º přírodní cukernatosti. V novém vinařském zákoně byla teplota sklizně dokonce ještě snížena na -7° C.

Já jsem tedy otevřel onu uzounkou tmavě hnědou lahvinku typ Platin, objem 0,2 litru. Jak se později ukázalo, netradičně tvarovaná viněta je vyřezána z velmi tenké fólie, která nemá tvarovou stálost a nejlépe ji lze sundal za sucha a pokojové teploty. Opatrně rukou a nožem, ze spodu směrem vzhůru. Dopustil jsem se té chyby, že jsem dal prázdnou láhev ohřát na minutu do mikrovlnky, ale viněta se roztáhla a při sundávání pokrčila - použitý materiál má evidentně tzv. teplotní paměť.

Zátku jsem u tak vyjímečného vína nečekal jinou, než z plného korku - byla tam a to délky 44 mm. Ve skleničce je víno krásně čiré, růžové. Ve vůni se projevují maliny, sladké koření, také sladká vůně bonbónů apod., přesto ale cítím také alkohol.

Chuť ledového cabernetu je opravdu nádherná. Shodujeme se na hrozinkách, příchuti vlašských ořechů, víno je také samozřejmě sladké, velmi příjemně. Po spolknutí zůstává dlouhý, sladce nahořklý dojem. Jde o naprosto jiný moravský cabernet, než jak jej známe z jiných vín, byť přívlastkových.
Manželka mi slibuje hory doly, jen abych prý otevřel i tu druhou lahvinku. Chvíli dělám cavyky, aby si na to nezvykla...

Nakonec jsme si pošmákli i na druhé ledovce a tímto panu Benešovi vzkazujeme:
1. - Gratulujeme k tak dobrému moku, byl to svátek!
2. - Máte prý příště plnit větší lahve, alespoň 0,7 l (nejlépe za nezměněnou cenu) - my to zvládneme   :-)

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Cabernet Moravia
Ročník: 2002
Jakost: ledové víno
Zatřídění dle zbytkového cukru: sladké - což jsem ovšem na vinětě nenašel...
Vinařská oblast: Podluží
Vinařská obec: Hrušky
Viniční trať: Hastrmany
Výrobce: Vinařství Jaroslav Beneš, Hrušky 377
Číslo šarže: 40
Cukernatost hroznů: 48 °ČNM
Celkový extrakt: 215 g/l
Zbytkový cukr: 174 g/l
Kyseliny: 6,5 g/l
Alkohol: 11,28 % obj.
Výtěžnost z keře: 3 hrozny
Výlisnost z hroznů: cca 20%
Vyrobeno lahví: 400 ks
Objem lahve: 0,2 l
Cena: 333,- Kč přímo u výrobce, říjen 2004
A nakonec: v současnosti má výrobce ještě pár desítek lahví k prodeji...

Spotřebitelská známka: nepřidělena

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno nehodnoceno

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 2640x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Honzi 30.12.2009 18:31:26