O Víně

28.07.2014 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 28.07.2014 07:00

Ryzlink rýnský 2012 VOC Znojmo - Znovín Znojmo a.s.

Jak hodnotím VOC Znojmo Ryzlinku rýnského ročníku 2012 se dozvíte v následující recenzi.

Lahev Ryzlinku rýnského 2012 VOC Znojmo jsem kupoval v červenci 2014 za 129,90 Kč (akce Tesco). Na e-shopu vinařství je lahev stále v nabídce za 150,- Kč a to dokonce stejný ročník i viniční trať, liší se jen číslo šarže. Prozatím jsem svůj názor na zavedení VOC nezměnil, je v lepším případě stále neutrální. Kategorie VOC mi přijde v našich podmínkách úplně zbytečná, tak uvidíme, jaký ortel vyslovím dnes. V minulosti jsem zveřejnil pouze dvě recenzi z kategorie VOC Znojmo a to Veltlínské zelené 2012 VOC Znojmo - Vinařství Lahofer Dobšice (hodnocení 7-8-6) a Sauvignon 2010 VOC Znojmo - Znovín Znojmo a.s. (hodnocení 4-6-6) a jak můžete vidět z hodnocení, nijak jsem nad kvalitou nejásal, spíše naopak.

Hrozny mají původ na viniční trati Dívčí vrch v obci Strachotice. Z encyklopedie od p.j. přebírám následující informace. Vinařská obec Strachotice má 53,8 ha osázené plochy registrovaných vinic z celkového počtu 217,4 ha. V obci bylo v roce 2007 registrováno 7 pěstitelů. Našel jsem dobovou reklamu z roku 1882, kde jsou Strachotice jmenovány mezi víny z nejlepších poloh, které se měly dražit. Též zde od roku 1913 (v Micmanicích od roku 1897) byly šlechtitelské vinice Císařsko-královského inspektorátu vinařského ve Znojmě. Velmi cenný materiál klonů a kříženců, který se zde podařilo nashromáždit, byl odvezen či zničen v době okupace. Po válce byla činnost šlechtitelské stanice obnovena, ale v šedesátých letech se pozemky administrativně vyměnily tak, že šlechtění přešlo do Vrbovce (dnes ŠSV Ampelos). V katastru této obce a pod ní spadajících Micmanic se to hemží vysoce kvalitními terroiry. Místní sice soudí, že charakteristické odrůdy pro obec jsou Veltlínské zelené a Ryzlink vlašský, ale proslulejší se mi zdají odsud Ryzlink rýnský a Rulandské modré (Eko Hnízdo, Znovín). Krásnou tratí jsou Terasy (to je ta západnější část, Terasy od nich na východ spadají pod katastr obce Slup), donedávna neosázené, ty opravdové terasy na osázení stále čekají. U kamenů (opět ta západnější, beze zbytku osázená část) zi získala určitý věhlas díky Rulandskému modrému produkovanému odtud Znovínem Znojmo. Jejich výběr z hroznů ročníku 2003 vzbudil velké ovace, byť se časem jeho zrání v archivu projevilo poněkud podivně. I v dalších letech Rulandské modré odtud určitě drží vysokou laťku, proto nechápu, proč je v návrhu sloučení Teras a U kamenů na jednotný název Lampelberg. Výsledkem bude opět zmatení spotřebitele a zastírání toho, jak rozmanité terroiry v této oblasti jsou. Dívčí vrch je už rovinatější plošina, osázeno je zatím 28 ze 77 ha. Strachotický vrch je rovněž perfektně situovaná poloha, ozázená zatím jen na zlomku své rozlohy. Ovšem nově zde plodí výsadby Ryzlinku rýnského pana Barabáše, který má na perfektní viniční terroiry nos, takže už se třesu na to, až ochutnám.

Procházím ještě webové stránky Znovínu, odkud přebírám text, který se vztahuje k viniční trati Dívčí vrch. Dívčí vrch se nachází pod Znojmem v blízkosti rakouských hranic. Ze Znojma k viniční trati se lze dopravit přes obce Vrbovec nebo Dyjákovičky anebo Hnízdo. Vinice se nachází v komplexu vinic u viničních tratí Šác a Lampelberg. A aby to nebylo tak jednoduché, část viniční tratě patří do katastru vinařských obcí Slup a část do Strachotic. Obě vesničky mají starou vinařskou historii. Slup (ve středověku zvaná Čule) je známá národní technickou památkou - vodním mlýnem a již 700 let starým mlýnským náhonem, pokračující sem ze sousedních Strachotic a Micmanic. V roce 1392 působil ve Slupi farář mistr Jan ze Štěkna, předchůdce Jana Husa. Ke Strachoticím patří i významná přírodní památka Ječmeniště, která je v těsné blízkosti právě viničních tratí Lampelberg a Dívčí vrch. Jsou zde zbytky teplomilných rostlin stepního charakteru, dále vzácná mandloň nízká, ale i kosatec nízký, třezalka ozdobná nebo pampeliška pozdní. Průměrné roční srážky na této vinici jsou 529 mm, průměrná roční teplota je 9,1 °C, pH půdy 7,2, tedy slabě alkalická jílovito-hlinitá půda. Nadmořská výška 212 až 236 metrů, svažitost 3-8 %, převažující expozice - jižní. Geologický původ - jemné křemenné písky a štěrkopísky Karpatské předhlubně. Nyní je zde vysázeno 52 ha asi desetiletých vinic. Celá vinice i s pozemky je ve vlastnictví dceřiné společnosti Znovínu Znojmo - Vinice Znovín, s.r.o. Hlavní odrůdy této vysoce kvalitní a nádherné viniční tratě jsou Ryzlink rýnský, Chardonnay, Rulandské modré a Cabernet Sauvignon. Dále jsou zde vysazeny odrůdy Sauvignon, Tramín a Rulandské šedé. Z této viniční tratě budeme postupně uvolňovat vína z ročníku 2011, a to v celém sortimentu. Několik let totiž Znovín Znojmo zpracovával hrozny jen z části této vinice. Máme se všichni na co těšit. Tuto vinici navštívíme v letošním roce v rámci 12. ročníku Jarního putování po vinicích Znojemska. Kategorie viniční tratě je I. - tedy nejlepší.

Lahev je uzavřena korkem plátek-drť-plátek délky 38 mm s potiskem vinařství. Použití lepeného korku je určitě lepší než plastového, ale i tak, není co chválit, především délku korku. Adjustáž VOC kategorie vín jsem rozebral u recenze Sauvignon 2010 VOC. Zmíním ale pouze poznámku, která se vztahuje k počtu vyrobených lahví. Liší se údaje o počtu vyrobených lahví. Na záklopce je uvedeno 18480 ks, na zadní etiketě 17364 ks. Kde je ten rozdíl: 1116 lahví?

Barva je zlato-žlutá, má střední intenzitu a jiskru. Vůně je jemná a nabízí v nástupu příjemné ovocité tóny, ve kterých můžete najít vyzrálé hrozny, které se přesouvají do slabé minerality a odstínů lipových květů. Poslední sklenička byla z pohledu buketu nejzajímavější, což ukazuje na slušný potenciál pro další nazrávání na lahvi.

Chuť je středně dlouhá, má pikantní kyselinku a ovocitý závěr, ve kterém můžete najít citrusové plody. I když to bylo zatím nejlepší víno kategorie VOC Znojmo, přesto si neodpustím poznámku, že v dozvuku postrádám nějakou finesu, která se odlišuje od přívlastkové řady Znovínu a který nikde jinde nenajdu.

Znovín uvádí doporučenou archivaci 2019 až 2021, nejsem ale úplně přesvědčen, že se víno na konci této predikce nezlomí, protože mi přijde obsah alkoholu a především bezcukerný extrakt poněkud nízký a je otázka, zda po tolika letech udrží víno v kondici. Lahev doporučuji otevřít až v roce 2015. Vinařství tento rýňák doporučuje podávat k vepřovému masu nebo kvalitním sýrům.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Odrůda: Ryzlink rýnský
Ročník: 2012
Jakost: VOC Znojmo
Zatřídění dle zbytkového cukru: suché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Znojemská
Vinařská obec: Strachotice
Viniční trať: Dívčí vrch
Výrobce: Znovín Znojmo a.s.
Alkohol: 12,5 % obj.
Číslo šarže: 2041
Obsah zbytkového cukru: 3,3 g/l
Obsah kyselin: 6,6 g/l
Bezcukerný extrakt: 23,0 g/l
Doporučená archivace: 2015 - 2021
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 10 - 12 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 129,90 Kč (akce Tesco v červenci 2014)

Spotřebitelská známka: 7.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
9 7 8 7 7

Počet příspěvků v diskuzi: 5  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4846x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 26.07.2014 09:50:13