O Víně

22.08.2013 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 22.08.2013 07:00

Ryzlink rýnský 2008 pozdní sběr - Šlechtitelská stanice vinařská a.s. Velké Pavlovice

Za posledních deset let opustil Ryzlink rýnský piedestal mé nejoblíbenější odrůdy a postupně se dostal na okraj mého zájmu. Podaří se napravit tento dojem pozdnímu sběru ročníku 2008 ze Šlechtitelky? Více v následující recenzi.

Lahev polosuchého Ryzlinku rýnského 2008 pozdní sběr z řady Ch. C. André jsem kupoval v červenci 2013 za 150,- Kč (1. olomoucká vinotéka). Chvíli jsem váhal, zda vzít tento polosuchý rýňák nebo o rok mladší, který byl zařazený do kategorie suchých vín. Je to poprvé, kdy se dostávám k této řadě, která je v obchodní síti hypermarketů známá pod názvem Poštor. O této řadě jsem již psal v souvislosti s André 2011 pozdní sběr (hodnocení 8-8-7) a Rulandské modré 2011 výběr z hroznů (hodnocení 8-8-8).

Vlastní hrozny byly sklizeny 20. října 2008 při cukernatosti 21,2 °NM na viniční trati Nadzahrady v obci Velké Pavlovice. V době sklizně byla réva stará 15 let a pěstuje se zde na rýnsko-hesenském vedení na hlinito-jílovité a hlinito-písčité půdě s bohatým obsahem vápníku a manganu. Technologie výroby: velmi dobře vyzrálé hrozny a řízená fermentace.

Lahev typu Top Bordolesse má objem 0,75 L (khaki sklo) je uzavřena plastovou zátkou délky 44 mm s potiskem vinařství. Použití tohoto typu korku pro tuto řadu nechápu a je to velký krok zpět. Ryzlink rýnský se vyznačuje velmi dobrým potenciálem k nazrávání na lahvi, což v případě plastové zátky je prakticky nemožné. Adjustáž je podle mne o chlup lepší než řada Poštor. Co se už podařilo méně je velmi malá velikost písma, že k rozluštění textu je potřeba velmi dobrá lupa. Zde je zajímavá informace, která se vztahuje právě k odrůdě Ryzlink rýnský: Víno pochází z vinice, která již 38 let slouží k udržení množitelského geofondu 22 klonů Ryzlinku rýnského. Cíleně nízká produkce (1,5 kg/keř) ve spojení s různými vlastnostmi jednotlivých klonů dává vzniku jedinečného buketu tohoto vína.

Barva je zlato-žlutá, má velmi dobrou intenzitu a viskozitu, která odpovídá zatříděni do kategorie polosuchého vína. Vůně je taková přidušená, což je podle mne způsobeno použitím plastové zátky. Je potřeba velmi dloubý čas, aby se rozdýchala a takový ten "utahaný" buket vyvětral. Poté objevíte medové tóny, odstíny lipového květu a lehký závan petroleje. Postupným popíjením a nízkou teplotou podávání (+8 °C) jsem ale neodolal a začal buket obdivovat. Vše se krásně zakulatilo, takže vystoupily nádherné odrůdové vlastnosti ryzlinku, který této odrůdě tak sluší a pro kterou je milován a vyhledáván.

Chuť je středně dlouhá a od prvního okamžiku vás upozorní, že už je určitou dobu za vrcholem. Naštěstí kyselinka úplně neztratila přehled a drží tělo. Zatřídění do kategorie polosuchého vína (9,8 g/l zbytkového cukru) během let otupilo, dnes mi přijde na hranici suchého a polosuchého vína. Vinařství uvádělo predikci lahvové zralosti do roku 2011, což by znamenalo, že víno již jede z kopce. Bohužel je tomu tak, sice ještě není zlomené, ale nejlepší léta má za sebou. Musím zmínit velmi dobrou harmonii, kde se naopak roky nazrávání na lahvi podepsaly v tom dobrém slova smyslu. Škoda, že jsme se neodhodlal k nákupu o nějaký ten rok dříve, určitě by mne rýňák zaujal. Ročník 2009 pozdního sběru zatříděný jako suché víno bude možná v lepší kondici, takže mám určitě příležitost k srovnání. Vinařství k tomuto ryzlinku doporučuje drůbeží a rybí maso s výraznější úpravou nebo tvrdé vyzrálé sýry.

Poslední 2 dcl jsem nechal v lednici v otevřené lahvi na druhý den a světe div se! Jako bych se posunul několik let proti času. Zdá se mi to prakticky těžko uvěřitelné, víno působí velmi uvolněně a tak nějak omládlo. Únava a přidušenost z prvního dne je pryč. Buket se krásně otevřel a je mnohem širší a komplexnější. Také extrakt a dozvuk je úplně o něčem jiném. Takže mi nezbývá, než zvednout výsledné známky a těším se na další vína tohoto vinařství.

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Ch. C. André
Odrůda: Ryzlink rýnský
Ročník: 2008
Jakost: pozdní sběr
Zatřídění dle zbytkového cukru: polosuché
Vinařská oblast: Morava
Vinařská podoblast: Velkopavlovická
Vinařská obec: Velké Pavlovice
Viniční trať: Nadzahrady
Výrobce: Šlechtitelská stanice vinařská a.s. Velké Pavlovice
Alkohol: 12,0 % obj.
Číslo šarže: L 2008
Evidenční číslo jakosti: 69C1-09
Číslo vzorku: 12
Cukernatost hroznů: 21,2 °NM
Obsah zbytkového cukru: 9,8 g/l
Obsah kyselin: 6,2 g/l
Bezcukerný extrakt: 21,2 g/l
Datum sklizně: 20. října 2008
Stáří vinice: 15 let
Typ půdy: hlinito-jílovitá a hlinito-písčitá s bohatým obsahem vápníku a manganu
Způsob vedení révy: rýnsko-hesenské
Technologie výroby: velmi dobře vyzrálé hrozny a řízená fermentace
Velikost šarže: 4000 litrů
Doporučená archivace: 2009 - 2011
Teplota skladování: 6 - 12 ºC
Teplota podávání: 8 - 10 ºC
Způsob odlepení etikety: lahev vložit na 5 min. do horkovzdušné trouby na 180 °C
Cena: 150,- Kč (1. olomoucká vinotéka v červenci 2013)

Spotřebitelská známka: 7.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
6 8 8 8 8

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4271x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 18.08.2013 13:10:49