O Víně

06.02.2012 J. Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 06.02.2012 07:00

Château de Peyssonnie 2003 Appellation Muscat de Frontignan Controlée (AOC) - FC S.C.A. Frontignan, Francie

Když jsem před třemi týdny zveřejnil recenzi na sladké víno z oblasti Sauternes, byl jsem mile překvapený a nadšený. Dnes otevírám další lahev sladkého vína objemu 375 ml, která má původ v oblasti Languedoc-Roussillon. Jak víno hodnotím se dozvíte v následující recenzi.

Jak jsem zmínil v anotaci, se sladkým bílým vínem L´Art de L´Assemblage 2002 Appellation Sauternes Contrôlée (AOC) - Baron Philippe de Rothschild S.A., Francie (hodnocení 9-9-10) měl jsem jen ty nejlepší zkušenosti. Dlouho jsem neváhal a otevřel další sladké víno, které má obchodní název Château de Peyssonnie. Jedná se o kupáž dvou bílých odrůd Muscat d´Alexandrie x Muscat a petits grains ročníku 2003 Appellation Muscat de Frontignan Controlée (AOC). Malou třetinkovou lahev jsem kupoval v říjnu 2006 přímo od českého dovozce za 150,- Kč. Hrozny mají původ ve vinařské oblasti Languedoc-Roussillon, podoblast Muscat de Frontignan.

Poprvé jsem se s odrůdou Muscat d´Alexandrie setkal u recenze Muscat d´Alexandrie 2005 Wine of Origin certified - Ferdinand Pieroth GmbH, J.A.R. (hodnocení 7-9-3). Château de Peyssonnie se vyrábí na území apelace Côtes de Rousillon Villages a Muscat de Frontignan. V obou případech se jedná o tzv. Vin Doux Naturel (VDN), což je sladké alkoholizované víno, jehož "přírodní" zbytkový cukr je získán zastavením kvašení přídavkem alkoholu, podobně jako u vín portského typu.

Opět využiji edukativní mail od p.j., který mi začátkem roku 2007 napsal:
Postup výroby i odrůdy vína jsou stejné jako u Muscat de Rivesalt, liší se pouze oblast a výrobce. Obě vína jsou "vin Doux Naturel", či-li přirozeně sladká vína, která se hojně vyrábějí na jihu Francie. Muscat de Rivesaltes AOC je nejdůležitější apelace z tzv. Vin Doux Naturel a vděčí za svůj vznik váženému učenci a lékaři Arnoldu da Villanova, který žil v Montpellier ve 13. století a přivezl sem umění destilace od španělských Maurů. Do kvasícího moštu přidal nejdříve Eau de vie, vinný destilát, k zastavení fermentace zvýšením obsahu alkoholu a k zachování vysokého stupně přírodního cukru. Obsah Eau de vie ve Vin Doux Naturel je dnes omezen na 10 %, přičemž víno musí mít nejméně 15 % obj. alkoholu. Apelace Muscat de Rivesaltes AOC zahrnuje 4540 ha v okolí měst Banyuls, Maury a Rivesaltes v oblasti Roussillon. Vinice na skalnatém podloží pod horkým sluncem jsou osázeny odrůdami Muscat d´Alexandrie a Muscat a petits grains. Vedle aromatu zralého ovoce, rozinek a růží dává Muscat d´Alexandrie muškátu z Rivesaltes "šířku", zatímco Muscat à petits grains je zodpovědný za smyslné aroma exotického a citrusového ovoce s náznakem mentolu. Nejovocnější je tento muškát, když je velmi mladý, optimální teplota pro konzumaci je 8 až 10 ºC.
Hugh Johnson: Kapesní průvodce světovými víny 2003 (mimochodem asi nejužitečnější příručka o víně, kterou - nejen pro její kapesní formát - nosím stále s sebou): "Frontignan - oblast Midi - zlatavá sladká bílá vína - dvě červené hvězdičky (značí nízkou cenu a kvalitu, která cenu převyšuje) Silný, sladký, likérový Muscat starodávné reputace. Kvalita se neustále zlepšuje, zejména Ch. Stony a La Peyrade."

Lahev typu Bordo má objem 0,375 L (čiré sklo) a je uzavřena plným korkem délky 44 mm s potiskem vinařství. Adjustáž už na první pohled nezklame a má veškeré vinařské motivy typické pro francouzská vína. Na rozdíl od Sauternes se netváří moderně, nehýří jednoduchými grafickými motivy a více se orientuje do historie. Má však pouze jeden díl a tím pádem můžete zapomenout na jakékoli doplňující informace nebo charakteristiku.

Barva je slámově žlutá, má nádhernou barvu, čistotu a velmi dobrou intenzitu. Víno má vysokou viskozitu a působí olejovitým dojmem. Vůně je kouzelná a mnohoslibná od prvního okamžiku. Jsou zde medové odstíny, které přechází do citrusů, botrytidy, rozinek a kořenitých tónů. Na pozadí lze najít také zvláštní ocásek, pravděpodobně mentol, který zmínil výše Pavel a na který si musíte teprve zvyknout. Vůně má nádhernou strukturu a má stále co nabídnout.

Chuť je dlouhá a má nádherné doznívání, které je ovlivněno zbytkovým cukrem. Pokud bylo Sauternes více o odrůdách, pak Muscat de Frontignan je více o zbytkovém cukru, ale má to své kouzlo. Kdyby nebyl v závěru tak zřetelný obsah alkoholu (15,0 % obj.), pak by se dal Muscat de Frontignan vzdáleně přirovnat k moravskému výběru z bobulí, ve kterých často dominují rozinky. Toto sladké víno má stále svůj vrchol před sebou a odhaduji, že se až do roku 2015 dá archivovat. Protože šlo o malý objem lahve, dopřával jsem si velmi malé doušky a toto přírodně sladké víno mi nejvíce chutnalo po dvou hodinách, kdy se pořádně rozdýchalo. Teplotu podávání doporučuji kolem 8 °C, kdy vyšší obsah alkoholu nepůsobil tak razantně. Víno je vhodné podávat jako digestiv nebo k tučným husím játrům "foie gras". I dnes to byla velmi příjemná zkušenost. Kdo má rád aromatizovaná bílá sladká vína nebo vína portského typu, měl by určitě vyzkoušet!

Shrnutí údajů o dnešním víně:
Obchodní název: Château de Peyssonnie
Odrůda: Muscat d´Alexandrie x Muscat a petits grains
Ročník: 2003
Jakost: Appellation Muscat de Frontignan Controlée (AOC)
Zatřídění dle zbytkového cukru: sladké
Kategorizace: Vin Doux Naturel (VDN)
Vinařská oblast: Languedoc-Roussillon
Vinařská obec: Muscat de Frontignan
Výrobce: FC S.C.A. Frontignan, Francie
Alkohol: 15,0 % obj.
Doporučená archivace: 2012 - 2015
Teplota podávání: 8 - 10 °C
Teplota skladování: 6 - 15 °C
Způsob odlepení etikety: lahev ponořit do horké vody
Cena: 150,- Kč (přímo od českého dovozce v říjnu 2006)

Spotřebitelská známka: 8.60

Etiketa & design Barva a vzhled Vůně Chuť Ostatní služby
8 9 9 9 8

Počet příspěvků v diskuzi: 4  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 4168x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
J. 07.02.2012 16:33:57