O Víně

Rulandské bílé


Barva: bílé

Synonyma: 

Pinot blanc, Pinot Chardonnay, Blanc de Champagne (FR), Auvernat Franco, Pinot Bianco (IT), Feherburgundi (HU)



Výskyt ve vinařských oblastech: 

CZE (podoblast Znojemská a Slovácká na Moravě, podoblast Mělnická a Litoměřická v Čechách), FRA (Alsasko více než 20 %)


Zastoupení ve vinicích: 

5 % na veškeré ploše vinohradů ČR (před 65 lety to bylo 2 %). Průměrné stáří vinic této odrůdy činilo v roce 2005 18 let.


Původ: 

Francouzská odrůda, pupenová mutace v rámci skupiny Pinot. Odrůda se pěstuje v Alsasku, ve Francii již od 14. století. Nyní je tam vysázena na více než 20 % veškeré plochy vinic. Celá skupina tzv. burgundských odrůd zřejmě pochází z Burgundska a je rozšířena po celém světě. Paradoxní je český název Rulandské bílé, který vychází z označení Burgundského šedého v Německu, kde se o jeho rozšíření zasloužil Johann Seger Ruland ze Speyeru. Ale žádná souvislost neexistuje k označení ostatních burgundských odrůd jménem tohoto obchodníka. Český název Rulandské pro celou skupinu burgundských odrůd se tak stal světovou raritou. Ve státní odrůdové knize byla zapsána pod názvem Burgundské bílé od roku 1941 do roku 1993, od roku 1993 s názvem Rulandské bílé. Název Burgundské bílé se musel změnit na základě rozhodnutí soudu v Haagu vycházejícího z mezinárodní lisabonské dohody na ochranu označení původu a tehdejšího nesouhlasu vinařské veřejnosti s daleko vhodnějším názvem Pinot, tak jak je odrůda známá v celém vinařském světě.
Severní Itálie (6.200 ha), Rakousko (1.900 ha), Francie (1.600 ha), Česká republika (1.300 ha), Německo (1.300 ha), Slovinsko, Chile, Kalifornie. Je zapsána v Listině registrovaných odrůd na Slovensku. Do Státní odrůdové knihy byla zapsána v roce 1941.


Charakteristika odrůdy: 

List je středně velký, tvar čepele kruhovitý, pětilaločnatý s mělkými horními bočními výkroji. Vrchní strana čepele listu je středně až silně puchýřovitá. Hrozen je středně velký, hustý s krátkou stopkou. Bobule je malá, kulatá. Barva bobule je žlutozelená. Doba rašení oček je středně raná. Růst je středně bujný s polovzpřímenými letorosty. Sklizňová zralost začíná v druhé polovině září.
Proti napadení plísní révovou a padlím révovým je odrůda méně odolná. Plíseň šedá často napadá jemnou slupku bobulí. Proti poškození mrazy je odrůda středně odolná.
Odrůda klade vysoké nároky na polohu i půdu. Polohy vyžaduje slunné, půdy záhřevné, hlinité, dostatečně vododržné s vyšším obsahem CaCO3, který podporuje tvorbu aromatických látek.
Vhodné podnože pro hlinité půdy „SO 4“ a Teleki 5 C“, pro půdy horší, velká tvary a ekologické hospodaření „Crâciunel 2“ nebo „Kober 5BB“.
Vhodné je střední i vysoké vedení s řezem na dlouhé tažně. Na menších tvarech při hustší výsadbě sprchává. Zatížení 8 až 10 oček/m2.
Výnos je střední až vysoký, 8 až 12 t/ha, cukernatost 16 až 23 °NM, v dobrých ročnících tato odrůda poskytuje surovinu k produkci v jakosti výběr z hroznů, kyseliny 9 až 14 g/l.
Udržovatelé: Ampelos, Šlechtitelská stanice vinařská Znojmo, a.s., Ing. Miloš Michlovský, CSc., Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, spol. s r.o.


Charakteristika vína: 

Barva: zlatavě zeleno-žlutá.
Vůně: víno nemá výrazné aroma, vyznačuje se nutrální vůní, může vonět po mandlích u výrazného vína i po chlebovince
Chuť: Víno je kulaté, plné ohnivosti, extraktivní s nasládlou chutí. U mladého vína můžeme zaznamenat vyšší kyselinku.


Zvláštnosti: 

Víno poskytuje plné, extraktivní s vyššími kyselinkami. Zráním nabývá na kvalitě. Při respektování požadavků na chráněné a slunné polohy a vhodné půdy dává kvalitní surovinu pro výrobu vín s přívlastkem.
Odrůda se může pěstovat v obou vinařských oblastech ČR.


Vhodnost k pokrmům: 

Maso, ryby: Mírně upravené hovězí a vepřové maso, pečené kuře, pečený kapr i pstruh, ale i telecí maso. Vyzrálé víno k bažantovi, divočině. Vína s vyšší kyselostí taktéž k ústřicím.
Sýry: měkké sýry s bílou plísní.
Ostatní: paštiky a hustší polévky, guláš, omáčky, klobásy.

Počet zobrazení stránky: 4676x