O Víně

04.11.2012 Petr Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.11.2012 07:00

Díky etiketám mám ze zemáku jedničku! - 2. díl

Druhý díl obrázkového příspěvku, kde mapuju méně známé vinařské oblasti, zapomenutá místa a názvy vín z období mezi dvěma světovými válkami. Etikety je asi to jediné přístupné, co se nám z té doby zachovalo. Takže vzhůru na vína Morské, Nesmylské, Rustské...

Pokračujeme ve stejném stylu, jako minulou neděli...

1 - Ječmeništské zelenoveltlínské. Nenápadná, ale velmi zajímavá a cenná etiketa. Pochází totiž od vína, vypěstovaného v Ječmeništi (německy Gerstenfeld), v malé obci ležící u Znojma, téměř u hranice s Rakouskem. V dobách největší slávy zde bydlelo přes 250 obyvatel, byla zde škola a od roku 1860 hrádek Lampelberg a také vinice. Po roce 1948 byla obec v rámci obrany mírového tábora před imperialismem vysídlena, zlikvidována a místo ní zde bylo zřízeno hraniční pásmo. Po obci zbyl jen název, který dnes nese tamní viniční trať.

2 - Bílé Kaštelské. Název evokuje slovenské slovo "kaštiel", tedy slovo poměrně rozšířené v názvech různých obcí. Myslím ale, že půjde o víno chorvatské, protože "Kaštela" je společné jméno pro 7 jednotlivých, ale většinou propojených dalmátských osad na pobřeží zátoky Kaštela mezi městy Trogir a Split. A na vysvětlení monogramu "PJ" ("JP"?) mám hnedle několik adeptů, např. Jiří Počta, Placer Jaroslav, nebo Posejpal Jiří, všichni obchodníci vínem z Prahy, před 1945.

3 - Lampelberské. Ano, jde o stejnou oblast, jako u první etikety dnešního článku. Kousek od Znojma, v bývalé obci Ječmeniště, stojí hrádek Lampelberg s válcovou věží. Byl postaven v roce 1860 na nejvyšším místě viniční trati, dnes zvané Ječmeniště. Prodejce pan Jan Koutný z obce Polná u Jihlavy.

4 - Ljutomerské Nachtigaller. "Ljutomer" je poměrně jednoduché určit, jde o město v severovýchodním Slovinsku, součást Štýrska. A co dělá v názvu ten slavík v němčině ("Nachtigall")? Nepůjde jistě o ukrajinský prapor Nachtigall, bojující za 2.sv. války pod německým velením proti Rusům, ale asi o nějaké místní zaužívané bližší označení. Kdo ví, jestli ještě má dnes někdo páru, wo co go...

5 - Mailbergské. Severní Rakousko, oblast Hollabrunn. Vinice, turistika, kulturní programy, gastronomie ... A pozor, opět bratři Tauberové, dvorní dodavateé vína na C+K dvůr ve Vídni.

6 - Menešské. Nevím, fakt. Ten egyptský faraon to asi nebude. Tipuju Maďarsko. Poraďte.

7 - Mórské. "Mór" (německy: Moor) je maďarské město v oblasti Fejér. Leží mezi malými městy uprostřed Transdunajského regionu, severně od Balatonu. Vinařství se zde rozvíjelo již od 11.století a s osídlením oblasti Němci a mnichy kapucíny v 18.století se rozmohlo ve velkém. Pochází odtud pravokořenná, bílá pozdní odrůda révy vinné "Ezerjó".

8 - Nesmylské. Tak tady opravdu taky nevím, můj archiv ani vševědný Google nenabízí nic. Že by toto slovo, původ tohoto vína opravdu odnesl čas? Nikdy ale nepodceňujme naše čtenáře :-)

9 - Oedenburg Dessert. Tohoto obchodníka vínem, pana Maximiliána Scherbera z Chomutova jsme potkali už minulou neděli. Je zajímavé, že "Sudeťák Max" :-)  byl ve víně poměrně aktivní a jeho zachovalé etikety ukazují, jak měl široký sortiment. Ödenburg je německý název příhraničního města Sopron na západě Maďarska, poblíž Neusiedlerského jezera. Samozřejmě, jde o známou vinařskou oblast a pokud toto víno bylo bílé, šlo zřejmě o odrůdu Tramín kořenný, pokud červené, pak o odrůdu Kekfrankos, tedy Frankovka modrá. A bylo sladké :-)

10 - Pezinecké nebo Pezinocké? Myslím, že tato dvojznačnost v názvu vína ze slovenského Pezinku je dána jednou výslovností slovenskou a jednou českou. Etiketa vpravo má dole u okraje nenápadnou značku "PAPIN". Patrně tiskárna, jen ještě nevím jaká...

11 - City sec Hubert J.E. Podle slova "Poszony", tedy maďarského názvu Bratislavy, je nám jasné, odkud vítr vane. Tato jednobarevná etiketa je však cenější tím, že jde o původní etiketu ze sektu, na nějž v dnešní době navazuje nejúspěšnější sekt, prodávaný na Slovensku, tedy značka Hubert (patřící pod Bohemia sekt). Přiznám se, že vím, co u sektů znamená "Demi sec", "Sec" atd, ale co je "City sec", to jsem musel fakt pátrat - jde o označení pro suché šumivé víno, které si můžete vypít ve městě, když nastane večer :-) Toto označení se používá dodnes např. v Itálii jako "City secco".

12 - Šomlavský výběr. Maďarské víno z oblasti Szomloi, mající 832 hektarů. Leží na severozápadě země a uznejte, není ta etiketa pěkná? Poděkování patří také firmě Litografie M.Tůma, Praha, která ji vytiskla...

13 - Terlánské. Jeli jste už přeci někdy přes Brenner pas do Itálie, ne? Poblíž Bolzana v severním Tyrolsku leží Terlano. Je to překrásná oblast, plná kopců, tunelů, říček a krásných panoramat. V zimě pro řidiče trochu nepříjemná, zato pro lyžaře ráj a od nás to není zase tak daleko... Vinice se udržují i v nadmořské výšce přes 700 metrů (no, na Krétě jsem je viděl i v 1.100 metrech) a z jedné zdejší vesničky Tramin pochází i ona odrůda, poskytující plná, krásně kořeněná vína :-)

14 - Tokajer Ausbruch. Dvojputňový tokajský výběr, distribuovaný panem M. Mathesem z města Saaz, tedy Žatec. V "první republice", tedy v RČs, žily více než 3 miliony občanů německé národnosti, takže kromě německých škol, klubů a obchodů exitovali také němečtí distributoři vín. Kdo pocházíte ze Sudet, tak to znáte. Označení "Edler von Patay" přičítám místu v Maďarsku (možná i na Slovensku), odkud víno pochází.

15 - Vöslavský výtok. Jde o rakouské víno ze známé vinařské obce, resp. lázeňského města Bad Vöslau. Leží asi 20 minut autem na jih od Vídně a kromě termálních pramenů se zde dodnes pěstují červená vína. Osobně jsem před asi 10 lety v jedné zdejší vinárně strávil s kamarády z Wiener Neustadtu velmi vypečený večer a na podávaný Cabernet mám výborné vzpomínky :-) Zpět k etiketě - myslím, že ta "přilbice" je biskupská. A ještě ke slovu "výtok" - dnes bychom na etiketě asi použili decentnější označení "samotok".

- - -

Pokračovat bych mohl opravdu ještě několik dílů, studjního materiálu je hodně. Pokud jste se něco dozvěděli něco málo zajímavého, tak cíl byl splněn :-)

Počet příspěvků v diskuzi: 5  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6889x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5  
Petr 06.11.2012 08:30:14