O Víně

31.12.2009 milasko Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 31.12.2009 07:00

Merloty z Chile

Malé povídání o uznávané odrůdě Merlot a hlavně porovnání tří chilských Merlotů, poměrně snadno dostupných na našem trhu, je tématem Silvestrovského článku.

Merlot patří k nejuznávanějším a nejrozšířenějším modrým odrůdám na světě. Doma je ve Francii, hlavně v oblasti Bordeaux. Jméno je odvozeno od slova merle - kos. Kosi totiž tuto odrůdu milují. Geneticky je blízká Cabernetu Franc. Ve Francii byla dlouho chápána jako pouhé vhodné doplnění cuvée s Cabernetem Sauvignon, protože je jemnější, kulatější a má méně taninů. Směsi s Merlotem zrály rychleji a měly méně agresivní třísloviny. Výhoda je také v tom, že hrozny bývají často zdravější a koncentrovanější než Cabernet Sauvignon. Postupně si ale Merlot vydobyl významné místo i jako samostatná nebo převažující odrůda, dominuje v Saint-Emilionu a Pomerolu. Legendární a drahé Chateau Petrus je také vyráběné z 95 % z Merlotu. Celkově zabírá Merlot ve Francii plochu asi 80.000 ha. Pěstuje se ale téměř ve všech vinařských zemích Evropy. Od 80. let minulého století se hodně rozšířil v Kalifornii, najdeme ho v Austrálii a na Novém Zélandu, v JAR, oblíbený je v Argentině a rozšiřuje se i v Chile, odkud jsou vína, o kterých budu dnes psát. Ta rozhodně nepředstavují nějakou špičku, jsou to jistě slušná marketová vína, která se dají koupit v akci za 100,- Kč, jinak za 200,- Kč. Všechna jsou z ročníku 2006, takže se dají dobře porovnávat. Povedený Merlot by měl ve vůni i chuti připomínat červené ovoce, většinou třešně, někdy červený rybíz. A co jsem cítil já?

Merlot 2006 Viña Tarapacá ex Zavala, Maipo Valley, Chile. 14 % alkoholu. Tmavé lahve typu bordo tohoto vinařství asi každý už v obchodech zaregistroval. Je uzavřená korkem 44 mm dlouhým, plátek-drť-plátek. Velmi tmavá barva do fialova, viskozita nižší. Vůně švestek a malin, silně kořenitá. Extraktivní, plné, ale poněkud těžce působící víno se středně dlouhou dochutí. Dávám 6,5 bodu.

Merlot 2006 Concha y Toro, Central Valley, Chile. Řada Sunrise (nazvaná podle 300 slunečných dní na zdejších vinicích). Zelená bordo lahev uzavřená 45 mm dlouhým korkem plátek-drť-plátek. Obsah alkoholu 13,5 %. Barva velmi tmavého rubínu, vysoká viskozita. Středně intenzivní, velmi příjemná vůně, která skutečně láká k ochutnání. Jsou v ní hlavně višně v čokoládě a také trocha černého rybízu. Víno harmonické, s plným tělem a jemnými (snad až moc) taniny. Delší dochuť, dostává 8 bodů.

Merlot 2006 Cono Sur, Central Valley, Chile. Zelená bordo lahev uzavřená černou plastovou zátkou. Obsah alkoholu 14 %. Granátová barva, vysoká viskozita. Středně intenzivní vůně, švestky, červený rybíz, skořice. Středně plné tělo, v chuti hodně kořenité, výraznější třísloviny. Dochuť kratší až střední. Dal jsem 7 bodů.

Tak a k čemu jsem došel? Porovnávaná vína nepůsobila uniformně, všechna byla dobře pitelná, jedno opravdu pěkné. Chilská červená vína určitě nejsou špatnou investicí. Za přijatelný peníz nabízejí docela slušnou kvalitu. Tady bych někde viděl slabé místo domácích červených, která mají jistě stoupající kvalitu, někdy ale zároveň ještě rychleji rostoucí cenu. Výhodou chilských je, že jsou cenově dostupná a není žádný problém je sehnat.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6074x
Průměrná známka po 5 hodnoceních: 1
 1    2    3    4    5