O Víně

01.07.2009 Lukáš Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 01.07.2009 07:00

Jasné oči aneb Pohled otevřenýma očima na vína degustovaná v červnu

Měsíc utekl jako voda a máme zde opět pokračování našeho seriálu. V dnešním díle vás seznámím s neméně zajímavými víny, mezi kterými nebudou chybět také zvláštní interspecifické odrůdy.

Irsai Oliver z vinařství Vladimíra Tetura si nenechám nikdy ujít. Nejinak tomu bylo i u tohoto vína ročníku 2007. Irsai Oliver 2007 kabinet (suché, obec Velké Bílovice, trať Zadní Hora, šarže 401, alk.12,0 %) patří mezi povedená, oceňovaná a vychvalovaná vína. Bezesporu patřil i u mě mezi etalon této odrůdy, ještě v lednu tohoto roku jsem si mnul ruce a zvlažoval chuťové pohárky touto nádherou. V červnu jsem otevřel jednu ze dvou lahví, které ještě vlastním, s velkým nadšením a očekáváním. Avšak po několikerém přechutnání nastal u vína zlom - upadá. Vyvstává ve mně nemilé podezření, že víno bylo vyrobeno narychlo, jen pro soutěže a nyní nastává jeho vrchol. Snad je zrovna ve své dolní hranici křivky životnosti a později se rozvine opět do krásy. Příliš tomu ovšem nevěřím. Přesto se stále jedná o pěkné víno, které má své kouzlo a určitě zaujme. Po nalití do skleničky zkoumám barvu. Je krásně nazlátlá, jiskrná, se střední viskozitou. Vůně je z počátku krásně omamná, intenzivní, ovocně-muškátová, květnatá a herbální, postupem času však rychle odvane a skomírá. Chuť je komplexní, pikantní, s ovocnými tóny a extraktivní, avšak překvapivě rychle vadnoucí dochutí. Možná jsem to sepsal nepříliš kulantně, ten projev není zas tak razantní, ale po dřívějších zkušenostech s tímto vínem je znatelné, že mu dochází rychleji dech a jakoby „stařinkovatí". Nechávám stále otevřená vrátka, před půl rokem by bylo hvězdiček pět. (Cena 140,- Kč ve vinařství v roce 2008)
***(*) Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil.

Po dobrých zkušenostech s cuvée Cabernet Sauvignon x Merlot od Františka Zemánka z Velkých Bílovic, které jsem zmiňoval v pilotním dílu seriálu, jsem se rozhodl přechutnat více červených vín z tohoto vinařství. Tentokrát se dostalo na Dornfelder 2007 výběr z hroznů (suché, obec Velké Bílovice, trať Vinohrádky, šarže 706, alk.11,0 %). Celkem vysoký přívlastek u této odrůdy mě příjemně navnadil na další chvilky strávené s tímto vínem. Barva ve sklenici je krásně jiskrná, temná, s fialovým nádechem a vodovým meniskem. Vůně je zemitá, s praženými aromaty a švestkovými povidly. Chuť je plná, opulentní, hřejivá a extraktivní, s kratším, nasládlým závěrem. Po nějaké době po první skleničce pociťuji fádnost tohoto vína. Přisuzuji ji vysokému přívlastku, který víno příliš obohatil o objem a snížil kontrující kyseliny. Víno zabíhá více do kompotových složek, jinak technologicky nelze nic vytknout. Pěkné víno ke gastronomii, samotné může však nudit. Delší archivací by se snad zvýšila hutnost a přibyly animální tóny, což by trochu víno „nakoplo", ale kyseliny nic nenahradí. (Cena 110,- Kč ve vinařství.)
*** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil, více méně pro test archivace.

Dostáváme se k první, relativně mladé odrůdě. V úvodu jsem psal, že půjde o odrůdy interspecifické. To už není tak úplně pravda, protože odrůda Agni byla do odrůdové knihy zapsána v roce 2001. Jedná se o Agni 2007 kabinet (polosuché, obec Velké Bílovice, trať Vinohrádky, šarže 701, alk.12,5 %), opět z vinařství Zemánkových z Velkých Bílovic. Jedná se o křížence odrůd André a Irsai Oliver. Vznikla roku 2001 spoluprací šlechtitelů ze šlechtitelských stanic ve Velkých Pavlovicích a v Perné - J. Havlíka, ing. F. Zatloukala a ing. L. Michlovského. Jedná se o velmi zvláštní kombinaci odrůd, o čemž jsme se mohl záhy přesvědčit. Chvíli jsem nad vínem jaksi pochyboval, ale po prvním doušku mě příjemně šokovalo. Čistá barva vykazovala rubínové odstíny s naoranžovělým meniskem a vysokou viskozitou. Vůně byla opojná, zvláštní a velmi intenzivní, s typickými irsaiovými znaky s dávkou zralých fíků. Chuť byla v harmonii, nasládlá, s tóny kouře a lanýžů a čerstvých hroznů. Opravdu velmi dobře zvládnuté víno, kde byly obě zdánlivě neslučitelné odrůdy velmi dobře zakomponovány a hrály příjemný duet. (Cena 90,- Kč přímo ve vinařství.)
**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil.

Dalším zajímavým vínem byla Ariana 2004 zemské z Vineselktu Michlovský, Rakvice (suché, obec Perná, trať Purmice, šarže 848-2004/A, alk.12,0 %), nabízena v řadě Privátní archiv. Tato odrůda byla zapsána do odrůdové knihy také v roce 2001. Vznikla ve Šlechtitelské stanici v Perné prací ing. F. Zatloukala a ing. L. Michlovského křížením odrůd (Ryzlink rýnský x Svatovavřinecké) a Zweigeltrebe. Celkem zajímavá kombinace, nemyslíte? Velmi čistá barva vína vykazovala rubínové až cihlové odstíny s vysokou viskozitou. Vůně byla zvláštně živočišná, spíše s převahou odrůdy Svatovavřinecké. Chuť již byla malinko poznamenána taniny s vyšší kyselinkou, živostí a svíravostí (po několika dnech se víno ustálilo a vyhladilo do sametovějších tónů). Přesto působilo prázdnějším dojmem a slabším tělem s kratším závěrem. (Cena 130,- Kč přímo ve vinařství.)
**(*) Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil.

V posledních dnech měsíce se ke mě dostalo pár vín odrůdy Sauvignon. Pro větší „fajnšmekry" jsem vybral Sauvignon 2006 výběr z hroznů z Vinařství Čebav Tvrdonice (polosuché, obec Tvrdonice, trať Nové vinohrady, cukr 12 g/l, kyseliny 6 g/l, cukernatost 24,8 °NM, šarže 7206, alk. 14,5 %). Víno je provokativní již zvláštní, ne moc líbivou pruhovanou vinětou, která však nekoresponduje s etiketami vinařství. Toto víno je i na stránkách Čebavu prezentováno s jinou vinětou, ovšem nalézám chybu v označení obsahu cukrů. Na stránkách je pod stejnou šarží uvedeno polosladké víno. Dále provokuje vysokým obsahem alkoholu, který vám při popíjení neustále „buší" do hlavy a upozorňuje na svou sílu. Rozhodně nedoporučuji vychutnávat celou lahev o samotě bez doplňku gastronomie. Jedná se o velmi vyzrálé, hutné a extraktivní víno, které vám nedá nic zadarmo. Barva je jiskrná se slámovými tóny, s nepřehlédnutelnou vysokou slzivostí. Vůně je těžká, zemitá, vyzrálá a medová s ovocnou složkou černého rybízu a tropického ovoce. Při větším zteplání pocítíte i alkohol, který je třeba kočírovat podchlazením vína. Chuť je velmi plná, olejnatá, petrolejová, robustní, hřejivého a plného těla s aromaty přezrálého tropického ovce, zejména žlutého melounu, dále zralých hroznů a propolisu. Společně s PepouK jsme se shodli, že je vhodné zejména jako aperitiv. Kdo je ochoten podrobit toto víno zkoušce bude muset obětovat nemalou částku okolo 280,- Kč přímo ve vinařství. Zde bych si rozhod poprvé zapochybovat nad poměrem kvalita/cena. Víno je to bezesporu zajímavé, zvláštní a výborné, ovšem cenu za toto víno bych nebyl ochoten podstoupit. Znám určitě levnější Sauvignony a vyhledávám veselejší a živější, trochu více kopřivové tóny. Poslední moc dobrý Sauvignon (alespoň pro mě) byl z Patrie Kobylí, ročník 2005.
***(*) Cena snad odpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil.

V poslední době se v mém repertoáru objevují často vína Milana Sůkala. Dnes tomu nebude jinak. Jeho Chardonnay 2007 pozdní sběr (polosuché, trať i obec chybí, šarže 7, alk. 13 %). Tento vinař má v oblibě keramické nádoby, ve kterých jeho vína získávají nezaměnitelný charakter. Bohužel při častějším popíjení a chutnání těchto vín, se dostavuje jakási fádnost, způsobená tímto technologickým postupem. Naštěstí se najdou i vína vyrobená klasickým, moderním postupem v inoxových tancích. U tohoto vína mi není postup výroby znám, přesto předpokládám dle senzorických vlastností, že nazrávalo v kameninových nádobách. I tak na mě zapůsobilo velmi dobrým dojmem. Barva je bezchybná, jiskrná, jasně slámová, s vysokou viskozitou. Vůně je intenzivní, typicky nazrálá s medovým a zemitým nádechem. Cítím tóny hrušek, grepu a herbální, květnaté tóny. V chuti je víno nasládlé, pevné a pikantní, s oblým tělem a harmonií s převahou ovocných podtónů mandarinek, pomerančů a exotického ovoce cumqat. Na dně nacházím vysrážený vinný kámen - neklamný důkaz přírodního postupu výroby a nazrávání vína. Pokládám jej jako pochoutku na závěr a s oblibou jej u bílých vín pojídám. Toto víno má v oblibě hlavně má manželka. Za příjemnou cenu velmi dobrá volba. (Cena 120,- Kč přímo ve vinařství.)
**** Cena odpovídá kvalitě, víno bych si znovu koupil.

Posledním, dnes představeným vínem je cuvée Charlotta 2005 pozdní sběr barrique z Vinařství Hort, Znojmo (Chardonnay x Pinot Blanc, suché, cukr 3,2 g/l, kyseliny 5,6 g/l, šarže 10/05, alk.12,5 %). Toto víno jsem zakoupil přímo ve vinařství bez předchozího ochutnání. Nejspíše mě zlákala odrůdová skladba vína a použitá metoda barrique. U výroby tohoto vína byla použita také metoda battonage, tedy zrání a míchání na kalech,v tomto případě po dobu nejméně 2 měsíců, což nejspíše nedokážu příliš ocenit. Na můj vkus se zde sešlo až příliš technologií, které zastínily jednotlivé odrůdové, zejména ovocné znaky obou odrůd. Barva je nazlátlá až slámová s vysokou viskozitou a bělavým meniskem. Ve vůni převažuje vanilka, toastování a uzené maso se slabým kontrastem žlutého melounu a liči. Chuť minerálního podtónu je opět ovlivněna uzenými a toastovými tóny. Pro mě příliš fádní a bezcharakterní, pozbývám zde jakási ovocná a herbální aromata, která by víno oživila a povznesla. Dle etikety se jedná o světový a moderní styl vín. No, u mě to tak není. (Cena 195,- Kč loni ve vinařství.)
** Cena neodpovídá kvalitě, víno bych si znovu nekoupil.

Zklamání měsíce:
Cuvée Charlotta 2005 pozdní sběr barrique z Vinařství Hort, Znojmo
- za svou přílišnou vyumělkovanost, ztrátu ovocnosti, fádnost a pozbývající harmonický průběh.

Žolík měsíce (jakési mé doporučení):
Agni 2007 kabinet - Vinařství Zemánek, Velké Bílovice
- za svou odrůdovou zvláštnost a netradičnost, kompozici a harmonii vína.

V měsíci srpnu svůj seriál přeruším, z důvodu odpočinku a probíhající dovolených. Na mé další pokračování světem vína se můžete těšit opět od září.

Popis u odrůd Agni a Ariana - zdroj Nová encyklopedie českého a moravského vína - 1. díl.

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 6040x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5