O Víně

16.05.2022 Lucka Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 16.05.2022 07:00

Které klíčové makro faktory poháněly globální vinařský průmysl v roce 2021?

 zveřejněném žebříčku Global Wine Market Attractiveness Rankings společnosti Wine Intelligence byly USA v roce 2021 označeny jako nejatraktivnější trh s vínem na světě. Zatímco dopad Covid-19 nadále formoval vinařský průmysl - a atraktivitu trhu s vínem - jaké byly/jsou klíčové makro faktory, které řídí globální vinařský sektor?

Rostoucí význam sociálních a environmentálních zájmů

Sociální hnutí, která jsou do značné míry podporována sociálními médii, se za posledních několik let znásobila. Od změny klimatu, rozmanitosti, spravedlnosti a demokracie jako celku se aktivismus rozšiřuje. Trend řídí mladší generace, které mají definovanou touhu jednat a zpochybňovat status quo. Tato změna chování vyvolala určité změny ve spotřebitelských volbách, kdy spotřebitelé očekávají od značek více autenticity, transparentnosti a ctnosti. To také vyvolalo větší vliv komunitních platforem a influencerů.

Pandemie sehrála roli v tom, že se spotřebitelé ve vinařské oblasti více zaměřují na ekologickou a sociální odpovědnost. Zvýšený důraz na přísady, autenticitu, péči o sebe a životní prostředí, stále více formuje nákupní chování spotřebitelů s organickým, biodynamickým a nízkointervenčním vínem, které je jádrem tohoto trendu. Jak poptávka po těchto vínech neustále roste, ve městech po celém světě vzkvétaly specializované restaurace, bary a vinotéky.

Klimatické změny ohrožující produkci vína

Klimatické změny se stávají spíše narušovatelem trhu. V minulém roce došlo na řadě míst k bezprecedentnímu počtu lesních požárů, mrazů, záplav a sucha, což ovlivnilo nabídku v klíčových regionech. Jejich dopad na spotřební vzorce zůstává zatím méně zřejmý, protože celosvětová produkce vína je stále převážně přebytková. S rostoucími teplotami se ale mnoho producentů obává, že jejich hrozny mohou dozrát příliš rychle a proto produkují velmi odlišný chuťový profil vína nebo je obtížnější dosáhnout požadovaných výsledků. Zde mohou zmírňující opatření ovlivnit jak kvantitu, tak kvalitu vyrobeného vína v budoucnu.

Elektronický obchod jako hlavní kanál pro víno

Obrovský nárůst online nákupu vína v minulém roce nabídl celosvětovému vinařskému průmyslu nebývalou příležitost k růstu. Tradiční internetové obchody s přímým přístupem do domácností zaznamenaly prudký nárůst objednávek ze svých tradičních základen. Typickými uživateli byli převážně lidé starší 50 let, kteří se nejvíce zabývaly nebezpečím Covidu a pravděpodobně se doma schovávali. Tyto podniky také zaznamenaly obrovský nárůst objednávek od mladších spotřebitelů LDA [1] a středního věku.

Údaje z průzkumu ukázaly, že konzumenti vína jsou odhodláni pokračovat v online nakupování, i když se v různých zemích omezení zrušily. Například ve Spojeném království větší podíl spotřebitelů uvedl, že by s větší pravděpodobností pokračovali v používání online kanálů při nákupu nápojů.

V některých severských zemích, jako je Finsko, kde je přístup na trh řízen státem, spotřebitelé využili uvolnění pravidel online nakupování. Finští pijáci, a zejména mladší generace LDA, nakupují přímo od vinařství nebo platforem elektronického obchodu se sídlem v Itálii, Španělsku a Francii. Očekává se, že tento trend, zpočátku motivovaný omezením cestování, bude v budoucnu dále narůstat.

Vyvíjející se obchodní prostředí

Pokračující spory o cla a měnící se legislativa kolem Brexitu nadále formují vinařský průmysl. Některé vinařské podniky se snažily zmírnit rizika, například přerozdělením produktových portfolií nebo přesunem výrobních závodů. Jak vycházejí jednotlivé politiky po brexitu na světlo, vznikají nové obchodní dohody - v červnu 2021 Spojené království podepsalo bezcelní dohodu s Austrálií, což vedlo k odstranění nebo snížení cel na mnoho zboží, včetně vína a lihovin, na více než 15ti leté období. Jde o první dohodu o volném obchodu, kterou Spojené království podepsalo od svého vystoupení z Evropské unie. Tato změna by měla být účinná od poloviny roku 2022.

[1] LDA legal drinking age - zákonem povolená věková hranice konzumace alkoholu

Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 1118x