O Víně

15.02.2016 Moll Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 15.02.2016 07:00

Degustace vín jižní Ameriky ve Vinotéce u Charlieho

Jeden z posledních článků jsem věnoval vinotékám a dovozovým vínům a firmám dovážejícím víno tak nějak obecně. Je na čase se podívat alespoň na některé trochu podobněji. Zvlášť, když se samy nabízí.

Vinotéka u Charlieho ve Žďáru nad Sázavou pořádá pravidelné čtvrtletní degustace a kromě už zavedeného snoubení vína s jídlem, se rozhodli i udělat cestu kolem světa. Tedy, ne navštívit všechny kontinenty, ale trošku skromněji, postupně představit vína všech kontinentů. Tentokrát to měla být vína jižní Ameriky, ale dvě byla z Mexika, takže to byla spíše vína Ameriky Latinské. Představil je zástupce Břeclavské firmy Vinicola Honza Martínek. Musím říct, že nás zaskočil svým pojetím degustace, kdy případným rušitelům a v pozadí povídačům vůbec nedal šanci a soustředěným, kultivovaným, hlasitým a zároveň obsažným a zajímavým projevem vyplnil prakticky každou chvilku, takže nám nezbylo nic jiného, než pozorně naslouchat. Na druhou stranu, položit dotaz nebylo úplně jednoduché.
Firma Vinicola se zabývá dovozem vín od roku 1997. Její roční obrat je asi jeden milión lahví a největší zásluhu na tom má asi značka VIŇA TARAPACÁ, která je doma v Chile. Také má vlastní moravské vinařství, konkrétně břeclavské Vinařství Na Soutoku, Karel Průša, které ročně prodává asi 50 000 lahví. Sami se chlubí, že jsou asi jediný dovozce u nás, schopný složit degustaci jen z odrůdy Malbec, čehož si cení i příslušné velvyslanectví.
Země jižní Ameriky nemají povinné apelační a hodnotící systémy, používání jejich nápodoby je soukromou záležitostí každé firmy. Inspirují se Španělskem, ale na rozdíl od něj, slova jako Reserva a Gran reserva nemají povinný význam. Přesto už je zaběhnutý určitý systém, který vypadá asi takto:
Varietel jsou kvalitní vína základní řady. Vinohrady pro tato vína mají zatížení kolem 12 - 15 t / ha.
Reserva je o stupeň lepší.
Gran reserva je opět lepší
Vernus (prý latinsky přinášející jaro) či Elsa jsou slova typická pro jednotlivé firmy, které jimi označují pojmenovanou řadu vín s ještě lepší kvalitou.
Potom už následují pouze ultra prémiová, takzvaná ikonická vína, která jsou jedinečná, jejich kvalita je obecně známá, a nepotřebují žádné speciální označení. Vznikají pouze z vybraných poloh, na kterých je úroda redukována asi na 4 t / ha.

Polohy, ze kterých vznikala degustovaná vína, jsou velmi teplé, v okolí se pěstuje například avokádo a tabák. A také často velmi suché, takže pro redukci úrody často stačí jen omezit závlahu. Réva tam dobře dozrává, mají problém s dostatkem kyseliny, proto provádí sběr na etapy. Vinařství jsou často vlastněna nadnárodním kapitálem a dost velká. Proto se z vinic hrozny převáží chladicími vozy při teplotě 5 - 6 °C, na vzdálenost i 30 km.

Pro degustaci byla vybrána tato vína, cena je platná ten den ve vinotéce:

Sekt Pinot Noir / Chardonnay, Casa Bianchi 2012, Argentina, 339 Kč. Bianchi v tomto případě čteme Bianči. Honza Martínek říkal, že vždy rád začíná degustaci sektem. Já musím říct, že to nerad vidím, protože bublinky rozdráždí a navnadí chuťové pohárky, takže následující vína se zdají být svěžejší a zajímavější. Je to báječná věc, pokud si chcete užít následující chody, ne už tak skvělá, pokud chcete objektivně hodnotit vína. Nicméně, lze to odpustit, pokud je nabízený sekt opravdu dobrý.
Tento vznikl v oblasti San Rafael za použití tradiční metody. První vůně, kterou cítím, když přiblížím sklenku k nosu, je mléko! A nepřestává! V ústech silně pění a pěna je hustá. Chuť je lehce sladká, svěží bonpary, dochuť lehce kvasnicová. Celkově je víno příjemné, povedené a středně dlouhé. Přesto, že byla zmíněna podobnost s pravým šampaňským, shledávám i podstatné rozdíly, zejména v primární vůni a hustotě na jazyku. Nicméně, moje výhrady proti začínání degustací sektem jsou v tomto případě zapomenuty. Doporučená doba konzumace je 2016 - 2018, ochutnávali jsme tedy ještě víno dost mladé. Doporučená teplota servírování je 6 - 7 °C. Doporučené párování je čerstvé ovoce, či mořské plody, my jsme měli polovinu jahody. Je vhodný k výrobě welcome drinků. Pan Martínek se zmínil o tom, že v Argentině, když se někdo zpozdí na oslavu, musí za trest vypít drink ze sektu a Tequily, aby ostatní dohnal. Ale nedoporučuje to, vzhledem ke známému působení bublinek je takový opozdilec spíše předběhne...

Torrontes Elsa Casa Bianchi 2013, Argentina, 13 % alkoholu, 159 Kč. Odrůda Torrontes patří mezi mírně aromatické, s aroma připomínající slabší Tramín. Je to nejpěstovanější bílá odrůda v Argentině, zabírá 20 - 25 % plochy. Je ale třeba říci, že více je v Argentině červených vín a nejrozšířenější odrůdou je tak Malbec. Nicméně, důvod proč tuto odrůdu pěstují v tak velkém množství, nějaký bude. Nejspíše pro ni bude typický poměrně neutrální nástup, pak se přihlásí aroma Tramínu, ale ne úplné, spíše liči než růže. Závěr je plný a kořenitý, nenudí. Takovéto víno zároveň je i není aromatické, nenudí, ani se nepřepije. Toto víno bylo ještě mladé, plánovaná životnost je 3 - 4 roky. Pěkně se s ním snoubila jednohubka s avokádovou pomazánkou.

Sauvignon Vernus Viňa Santa Helena, Chile, 369 Kč. Jak už jsem se zmínil, Vernus je v této firmě označení jejich nejvyšší řady. Pro poznámky, že pochází z nejchladnější oblasti, kde má vinařství vinohrady, v nadmořské výšce 250 - 600 m, 150 km od Santiaga de Chile, a že Sauvignon je nejpěstovanější bílé v Chile (a potom Chardonnay), jsem si málem nestačil udělat poznámky k vínu. Víno bylo vyrobeno kryomacerací, chlazeno suchým ledem. První závan vůně opět překvapil intenzivním, ale příjemným aroma mléka a másla, přesto, že jde o jiné vinařství. Bylo zmíněno, že nejde o žádný kopřivový Sauvignon, spíše angreštový, snad trochu i broskvový, doporučeno hledat bílý grep, ale já jsem kopřivy našel, ale až v dochuti. Víno je, řekněme, světové, ale jeho síla je v závěru, který je kořenitý, pikantní a krásně kopřivový. Vypilo se rychle, takže znám i vůni prázdné sklenky, trávová, výrazná. Doprovodem byla jednohubka s máslem, lososem a paprikou.

Chardonnay L.A. Cetto, Mexico, 399 Kč. Mexiko je jižně od Texasu, víno by tam už růst nemělo, ale je dost hornaté a ve vyšších výškách je chladněji a místy se tam vínu daří. Toto opět překvapilo vůní odvozenou od mléka, tentokrát více nasládlou, připomínala spíše sýr. Překvapilo zajímavou kyselinkou a lehce kovovou chutí. Výborným doprovodem byla jednohubka se sýrem s modrou plísní. Stačil jsem si ještě poznamenat, že sýr je silnější než víno a pak jsem rozbil sklenku. Prostě jsem nezvládl žonglování se sklenkou, jednohubkou, tužkou a tabulkou, na které dostáváme připravený degustační list (děkujeme), nejméně jedna ruka vždy chybí. Sklenku jsem dostal novou, ale čas a víno už ne, závěr tohoto vína si ochutnejte sami.

Malbec Elsa Casa Bianchi, Argentina, 14 % alkoholu, 159 Kč. Víno temné rubínové barvy a výrazné, hluboké a temné vůně je vyrobeno v tanku, zřejmě v kontaktu s dubovým dřevem. V chuti dominuje středně silná, ale sladká a jemná tříslovina. To víno je prostě pěkné a přímo vybízí k pití. O kvalitě svědčí nejen doporučená teplota podávání 18 - 19 °C, ale i to, že jsem se z něho začal potit. Doprovodila ho slaná oliva s mandlí. Stálo by za připomenutí, že 16.4 je tak zvaný Malbec day ...

Merlot gran reserva Luis Felipe Edwards, Chile, 249 Kč. Doporučená doba spotřeby tohoto vína je 4 - 6 let, takže jsme je opět pili poměrně mladé. Temná vůně, silná chuť, přitom poměrně neutrální, lehce kouřová. Toto víno se v Chile vůbec neprodává, jen na zahraničních trzích. Víno by se nejlépe snoubilo s červeným masem, skopové, daněk, zvěřina, ale my jsme dostali sušenou švestku zabalenou ve schwarzwaldské šunce, druhý pokus byl cukrový meloun zabalený ve slanině.

Zinfandel L. A. Cetto, Mexiko, 14 % alkoholu, 399 Kč. Vůně je příjemná a silná, rozpoznávám lesní ovoce a papriku, i chuť je silná, ovocná, s poměrně výrazným alkoholem. Zapsal jsem si, že je to přímo chuť Mexika, výrazná paprika, lehce pepř, silná a výrazná dochuť jak po kořeněném jídle. Doprovodila ho jednohubka z housky a výrazné terinky z divočáka.

Carmenere gran reserva Luis Felipe Edwards, Chile, 14 % alkoholu, 249 Kč. Kouřová vůně i chuť, vůně „černé třešně", já bych se nebál říct višně, v chuti sladké taniny, lehký barik, prý 12 měsíců ve francouzském i americkém dubu. Ostře kořenitá dochuť a super dlouhá! Doprovodem byla ostře kořeněná klobáska. Připadla mi až moc ostrá, ale musel jsem uznat, že spolu s vínem zjemní, a je rozhodně lepší. Doba skladování je uváděna na 5 - 7 let.

Ciclos Malbec / Merlot Michel Torino, Argentina, 14,5 % alkoholu, 369 Kč. Víno bylo vyrobeno v poměru půl na půl z hroznů rostoucích v nadmořské výšce 1700 m. n. m. Jmeno Ciclos získalo od střídání teplot během denního cyklu, který v tak velké výšce dělá pravidelně 3 - 35 °C. Vůně i chuť mi připadla zdánlivě neutrální, ale silná a hluboká. Doprovodem byla jednohubka z housky a tataráku. Místo dalších podrobnějších poznámek mám popis místní vinné lázně, do které, podle receptu tohoto vinařství přijde 8 l vína a zbytek je druhák, jen mu lépe říkají...

Doňa Bernarda, Ultra Premiové víno LFE 2010, Chile, 699 Kč. Jde o směs odrůd Cabernet sauvignon, Cabernet franc, Carmenere a Petit Verdot, za kterou je zodpovědný Nicole Bissari osobně. Pojmenovaný je podle jeho matky. Toto víno má doporučené skladování 10 - 12 let. Dovozce ho může získat asi 300 l ročně, více mu neprodá. Toto víno Parker hodnotil 90 body. Mě přišlo poměrně neutrální, prostě fajn, přímo velmi neutrální, ale silně návykové a pak výrazně kořenité...
Doporučené párování je se zvěřinou, steaky, či čokoládou. My jsme dostali čtvereček 72 % čokolády z Dominikánské republiky a poznámku mám „Moc supr!". Záměrně jsem zkusil i populární místní škvarkovou pomazánku (místo česneku smažená cibulka) a víno si s ní taky poradilo, i když cibulka se nedala bez boje. Na více pokusů vína nezbylo.

Článek mi nějak uvízl v šuplíku skoro po celý rok. Degustace se odehrála už v březnu 2015 a pamatujte i na to, že na jižní polokouli sklízejí o půl roku dříve, už začátkem roku. Vína byla pěkná a zajímavá, jistě se dobře prodávají, speciálně prý v Praze, pokud už neseženete přímo tato, jistě najdete i jinou, hodnotnou náhradu.

Odkazy:
www.vinicola.eu

www.facebook.com/vinicola.eu/

Počet příspěvků v diskuzi: 1  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5274x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5