O Víně

04.09.2017 Jarda Aktivni: Ano Datum a cas publikace: 04.09.2017 07:00

Polní kázání v Dolních Věstonicích

Vinařský spolek Moravín, svaz moravských vinařů (http://www.moravin.eu/) uspořádal pro své členy, zájemce z řad vinařů a vinařskou veřejnost, odbornou akci „polní kázání“ v Dolních Věstonicích, věnované praktickým ukázkám určování chorob a škůdců révy vinné a ochraně proti nim. Informuji o této akci proto, že pít víno je jedna sice velmi příjemná záležitost, což asi drtivá většina čtenářů našeho webu hlavně praktikuje, ale obtížná, náročná celoroční práce ve vinohradu je věc druhá, a pro dobré víno zcela zásadní.

Tak zvaná „polní kázání" se v minulosti pořádala pravidelně nejenom pro vinaře, ale i pro ovocnáře, zelináře atd.. Podstata těchto „kázání" byly praktické ukázky pod vedením špičkového odborníka, specialisty atd, přímo ve vinici či ovocných sadech, kde se řešila přímo v terénu různá problematika ošetřování, určování nemocí, škůdců a samozřejmě ochrany proti nim, diskutovalo se. A tak spolek Moravín z. s. oprášil tuto, bohužel na léta přerušenou tradici a pozval v polovině srpna vinaře a zájemce na „Aktiv k ochraně révy vinné - polní kázání" do Dolních Věstonic. Tam jsme přijeli v sestavě Ing. Čepička a já, vinař Josef Tvarůžek z Prosiměřic a Ing. Pavel Fučík z Branišovic za spolek Sdružení znojemských vinařů. Nakonec se nás tam sešlo asi pětadvacet. Prezentace a uvítání bylo ve Vinárně a penzionu U Langrů (http://www.ulangru.cz/), kde nás přivítala jménem spolku Moravín místopředsedkyně Vladimíra Seidlová, představila pana Langra, oba lektory, Ing. Ackermanna z Brna a Ing. Musilovou z Prahy. Nejprve proběhla krátká teoretická část, kdy Ing. Drahomíra Musilová, zástupkyně firmy BASF hovořila o aktuální ochraně vinic pomocí přípravků BASF. Poté se ujal slova Ing. Petr Ackermann a probral dešťové srážky na jižní Moravě a choroby, které se v současné době ukazují s tím, že o ostatním bude hovořit přímo ve vinici. Do vinic, které k ukázkovému polnímu kázání dal k dispozici pan Langr, jsme šli asi půl kilometru. Jedna z vinic, kde jsme celé dopoledne pobývali, se nachází pod nádhernou Pálavou s výhledem na Dívčí hrad.

Ing. Petr Ackerman, špičkový odborník a dlouholetý zaměstnanec UKZÚZ, Odboru karantény a ochrany rostlin v Brně atd., atd.. Odborně je zaměřen především na ochranu ovocných plodin a révy. Zajišťuje rozsáhlou přednáškovou a poradenskou činnost pro rostlinolékaře i pěstitele. Externě přednáší na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě v Brně problematiku integrované ochrany ovocných plodin a révy se dostal ke slovu hned u prvního řádku. V řádcích byl vysázený Solaris, k němuž nejprve velmi zasvěceně, z vlastních zkušeností, hovořil Ing. Pavel Fučík, jeden z prvních vinařů, kteří tuto odrůdu u nás začali pěstovat. Procházeli jsme řádky vinice a Ing. Ackermann v několika případech u jednotlivých keřích, našel poruchu či nemoci révy a neuvěřitelně dlouze, detailně a s obrovskou znalostí problematiky, velmi zajímavě hovořil, samozřejmě včetně ochrany a co s tím vůbec dá dělat. Naprosto skvělý velice odborný výklad s praktickou ukázkou. To se mi moc líbilo. Dotazů bylo samozřejmě hodně, tak jsme postupně prošli část vinice a skončili přibližně v poledne.

Polní kázání v terénu skončilo a pan Langr nás se svojí dcerou pozval na krátkou ochutnávku svých vín. Nabídl nám Neuburské, Ryzlink vlašský 2015, 2016, Müller-Thurgau. Poté paní Seidlová poděkovala lektorům, všem za účast a celá akce skončila. Diskuse mezi jednotlivými vinaři a Ing. Ackermannem ovšem dál pokračovala, dotazů bylo hodně.

Pokud se bude něco podobného v budoucnosti opět pořádat, určitě pojedu a doporučuji nejenom vinařům, kterým celá akce byla primárně určená, ale i milovníkům dobrého moku, aby na vlastní oči spařili část problémů, které vinohradníky čekají a se kterými se musí potýkat ve svých vinicích, než si sedneme někde v příjemném prostředí a začneme popíjet víno.

1-20 | 21-40 | Vše
Počet příspěvků v diskuzi: 0  Vložit/Zobrazit příspěvek
Počet zobrazení článku: 5347x
Průměrná známka po 0 hodnoceních: -
 1    2    3    4    5